Lanka

Z Himalaya-Wiki

Lanka (Sanskryt: लंका lankā, znaczy "wyspa") jest nazwą daną otoczonej fortecą stolicy króla Rawany położonej na wyspie w eposie Ramajana i Mahabharata i jest starożytną nazwą dzisiejszej Sri Lanki. Forteca znajdowała się pomiędzy trzema górami znanymi jako Góry Trikuta Tricomalī. Starożytna stolica Lanki została spalona przez Pana Hanumana.

Po tym gdy Pan Rama zabił Rawanę, brat Rawany Wibhiśana rządził królestwem. Jego następcy rządzili królestwem nawet w okresie panowania Pandawów. W eposie Mahabharata, Pandawa Sahadewa odwiedził to królestwo w czasie swej południowej kampanii dla ofiarowania Radźasuja króla Pandawów Judhiśthiry.

Władcy Lanki

Lanka była początkowo rządzona przez rakszasę o imieniu Sumali (zobacz Ramajana). Później została przejęta przez Jakszę Waiśrawana (Kubera). Stolica Kubery była chroniona przez rakszasów. Od niego jego kuzyn rakszasa Rawana przejął władzę nad Lanką będąc królem rakszasów. Rama zabił Rawanę i ustanowił na tronie Lanki jego brata Wibhiśanę, pobożnego i miłosiernego dla swym poddanych.

Inwazja Ramy i podbicie Lanki

Według historii w Ramajanie i w Mahabharacie (Księga III: Warna Parwa) Rawana był potężnym królem Lanki, który rządził wyspą jak też i sporym kawałkiem Indii. Lakszman który był bratem Ramy odciął nos siostrze Rawany o imieniu Surpankha gdy ta chciała obrazić Sitę. Aby to pomścić Rawana porwał Sitę i przewiózł ją do swej fortecy.

Bitwa na Lance jest przedstawiona na sławnym reliefie w XII wiecznej świątyni Khmerów Angkor Wat.