New Age

Z Himalaya-Wiki

New Age - z ang., wymowa: nju ejdż; także Nowa Era, Nowa Epoka, Ruch Nowej Ery - nieformalny, wielopostaciowy i wielowymiarowy, alternatywny ruch kulturowy i kultowy, który narodził się umownie w latach 60-tych XX wieku w USA, a następnie zdobył liczne grono zwolenników na całym świecie. Obecnie, w pierwszej dekadzie XXI wieku, zdobywa coraz więcej zwolenników i tendencja ta wzrasta. Przez chrześcijan, zwłaszcza przez katolików i baptystów, ruch New Age jest uważany za sektę, herezję i zwalczany niegodziwymi metodami rodem ze średniowiecznej inkwizycji. Przykładem egzekucji na wspólnotach typu New Age jest wymordowanie wspólnoty około 1000 osób w Gujanie przez fanatyków z Ku-Klux-Klanu i CIA oraz egzekucja na małej awangardowej grupie religijnej Dawida Koresha w USA dokonana przez chrześcijańskich fanatyków z FBI handlujących narkotykami. Tego rodzaju aktów agresji przeciw New Age odnotowano kilkaset.

Część zwolenników ruchu New Age uważa, że dzisiejsze czasy moga być ostatnimi czasami w dziejach świata, jaki znamy, a wszystkie teorie o kolejnych końcach świata w 1975, 1984, 1999 czy 2012 roku pokazują jedynie coraz bardziej demoniczny i lucyferyczny charakter w New Age. Po przejściu tego świata do nowej rzeczywistości ma nastąpić złota era ludzkości. Bliżej nieokreśloną, ale raczej niedaleką przyszłość wyobrażają sobie jako czasy, w których ludziom ma żyć się lepiej i łatwiej. Nadejdzie czas, w którym ludzie całkowicie przewartościują swoje spojrzenie na sens życia. Przyjmą za pewnik, że życie ziemskie to tylko etap, który ma na celu umożliwienie im poznania siebie (czyli Boga) głębiej. Wtedy nastąpi era, w której przed ludzkością otworzą się nowe, fascynujące, zapomniane możliwości. Zgodnie z tym przekonaniem nastanie wtedy kres wszelkich systemów religijnych oraz ich instytucji, a ludzie zaczną naprawdę żyć według zasady: czyń drugiemu co Tobie miłe, nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe.

Źródeł poglądów oraz genezy całego ruchu New Age można doszukiwać się nie tylko w astrologii, ale również w teozofii zwłaszcza w pismach Alice Bailey (1880-1949) — ważnej prekursorki New Age, Księdze Urantii, antropozofii (R. Steiner) oraz kontrkulturze lat 60-tych XX wieku (np. ruch hippisowski). Choć jak to bywa z genezami dużych społecznych kultur duchowych (np. katolicyzm, islam, buddyzm) trudno jest wskazać absolutnie wszystkie źródła leżące u podstaw zaistnienia danej kultury duchowej. New Age jest monistyczny i panteistyczny, ale sukcesywnie, coraz bardziej przesiąknięty przez ideologie satanistyczne czy lucyferyczne. Zakłada, iż wszyscy są jednością, a poczucie odrębności jednostki od świata i innych istot jest uświadomieniem sobie własnego ego przez umysł.

Ruch New Age zaleca wiele praktyk, mających na celu zjednoczenie ze światem i Bogiem (czyli ze wszystkim), ale często źródła channelingowych przekazów są jawnie satanistyczne w swej naturze. New Age poleca medytację, koncentracje, afirmacje, fitness jogę, reiki, ale i channeling czy satanistyczny chaotyzm - przekazy od rzekomych obcych cywilizacji poprzez osobę będącą w transie (np. przekazy Kasjopejan, Plejadian, Ra, Wingmakers, Wniebowstąpionych Mistrzów). Zaleca lecz nie nakazuje, ale ludzie, którzy za tymi przekazami podążają zwykle kończą w satanistycznym egotyzmie. Kultura duchowa New Age nie prowadzi żadnych nagonek, namawiań ani przymuszeń. Zwolennicy New Age uznają egotyczną wolną wolę każdej istoty ludzkiej za najwyższe dobro i szanują każdą decyzję każdego człowieka, chociażby najbardziej głupią, błędną i pomyloną. W New Age nie istnieje naczelny władca (tzw. papież czy biskup), co jest konsekwencją tego, że każdy jest równy każdemu, a liderów wybiera się w ramach osobistych poszukiwań duchowych, a nie administracyjnego przydziału do parafii.