Orgazm

Z Himalaya-Wiki

ORGAZM – SEKSUALNE SPEŁNIENIE

Tantryczne lotosowe spełnienie

Orgazm inaczej szczytowanie to moment najsilniejszego podniecenia płciowego i towarzyszącego mu równie silnego uczucia rozkoszy, będący finałem stosunku płciowego, aktu masturbacji bądź innej formy zachowania seksualnego. Orgazmowi towarzyszy szereg charakterystycznych dla tego momentu reakcji fizjologicznych organizmu, jak skurcze pochwy i dna macicy u kobiety, czy wytrysk nasienia i skurcz moszny u mężczyzny. Bezpośrednim efektem orgazmu jest zaspokojenie seksualne objawiające się odprężeniem ciała, ustąpieniem przekrwienia organów płciowych i psychicznym uczuciem błogostanu oraz spełnienia emocjonalnego.

Słowo orgazm oznacza intensywne uczucie rozkoszy fizycznej, doznawane przez człowieka w chwili szczytowania seksualnego będącego wynikiem odpowiedniej stymulacji erotycznej. U osobników płci męskiej orgazmowi towarzyszy niemal zawsze ejakulacja, czyli wytrysk z członka płynu zawierającego plemniki, męskie komórki rozrodcze; plemniki posiadają zdolność ruchu i łączą się z żeńską komórką jajową, czyli oocytem, zapoczątkowując proces zapłodnienia. Gdy członek mężczyzny zostaje wprowadzony do pochwy kobiety, silne skurcze orgazmiczne wypychają spermę w stronę szyjki macicy, ujścia prowadzącego do jamy macicy, a tym samym bliżej w kierunku ich ostatecznego celu, jakim jest zapłodnienie jaja. W ten sposób rozkosz wywołana orgazmem jest bezpośrednio związana z kontynuacją gatunku.

Orgazm, szczytowanie to jedna z faz tak zwanego cyklu reakcji seksualnej. Orgazmowi towarzyszy największe nasilenie podniecenia i doznawania seksualnego. Po zakończeniu fazy orgazmu następuje faza odprężenia, napięcie seksualne ulega redukcji i może ustąpić. U mężczyzn z reguły towarzyszy orgazmowi wytrysk nasienia, a u obu płci - szereg zjawisk dodatkowych: wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, poszerzenie źrenic, wzrost napięcia mięśni, itd. U kobiet pojawia się w fazie orgazmu powiększenie sutków, przekrwienie i obrzęk warg sromowych mniejszych, itd. U obu płci towarzyszą orgazmowi skurcze mięśni związanych z narządem płciowym przez umiejscowienie.

Osiąganie orgazmu u kobiet i mężczyzn różni się znacząco. Mężczyzna jest w stanie osiągnąć satysfakcję seksualną, nawet w sposób mechaniczny, to jakby zdolność już wrodzona do odczuwania jej. Natomiast u kobiety, jest zjawiskiem bardziej nabytym, oznacza to, że kobieta musi zwykle poznać swoje ciało, strefy erogenne, rozbudzić i nauczyć odczuwać się orgazm. Oczywiście jest grupa kobiet, które nie maja najmniejszego problemu z osiąganiem orgazmu, przychodzi im to łatwo, jest to najczęściej powodowane ich fizjologią, pobudliwością seksualną, a też całkowitą akceptacją siebie i swojej kobiecości.

Orgazm następuje w wyniku działania specyficznych bodźców pobudzających, fizycznych i psychicznych. Brak orgazmu, czyli anorgazmia, występuje stosunkowo często u kobiet, z różnych przyczyn i w różnym stopniu. Lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, niezdolność do wystarczającego odprężenia się mogą być przyczyną braku orgazmu u kobiety. Także stałe bądź chwilowe złe nastawienie do partnera. Inną przyczyną może być zbyt wczesny wytrysk nasienia u partnera, przez co stosunek trwa zbyt krótko.

Niektóre kobiety nie mają w ogóle, bądź okresowo, zdolności do orgazmu w wyniku samego tylko stosunku, a jego nastąpienie jest uzależnione od dodatkowego pobudzania przedsionka pochwy, zwłaszcza łechtaczki (pot. myszki, perełki etc). Przyjmuje się, że całkowity i trwały brak zdolności do doznania orgazmu, jeśli w ogóle u kobiet występuje, to należy do wielkiej rzadkości i może być spowodowany wrodzonym brakiem odpowiedniego neurotransmitera czyli przekaźnika systemu nerwowego. Anorgazmia u mężczyzn występuje rzadko i zawsze budzi podejrzenie o tło organiczne. Nie odnosi się to jednak do braku orgazmu u mężczyzny, który po wytrysku nasienia podejmuje w krótkim czasie kolejny stosunek, ani też do mężczyzny starego, zwłaszcza jeśli brak orgazmu nie występuje każdorazowo.


Na czym polega orgazm

Orgazm jest tak przejmującym odczuciem, że mało kto kontroluje dokładnie, co się wówczas dzieje z jego ciałem. Wydając w 1966 roku swą pierwszą książkę, Human Sexual Response, William Masters i Virginia Eshelman Johnson wywołali spore zaskoczenie, definiując w niej cztery reakcje seksualne jak podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie i pisząc o możliwości osiągnięcia przez kobiety orgazmów wielokrotnych. Mimo wielu różnic w budowie ciała kobiecego i męskiego, fazy pobudzenia seksualnego są u obu płci bardzo podobne. Alternatywą dla modelu Masters-Johnson jest tzw. model trójfazowy, opracowany przez seksuolog Helen Singer Kaplan. Jej zdaniem cztery fazy przedstawione w książce "Human Sexual Response" wydają się nierozerwalnie ze sobą powiązane, dlatego wygodniej byłoby wyróżnić całkowicie od siebie niezależne etapy przeżywane przez partnerów wspólnie lub osobno. W ten sposób powstały trzy fazy: pożądanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne, podniecenie, które ma miejsce, gdy pojawia się stan pobudzenia fizycznego, oraz orgazm, obejmujący także odprężenie).


PRZEŻYWANIE ORGAZMU

Orgazm jest tak przejmującym odczuciem, że mało kto kontroluje dokładnie, co się wówczas dzieje z jego ciałem. Kiedy Masters i Johnson wydali w 1966 r. swą pierwszą książkę, Human Sexual Response, wywołali spore zaskoczenie, definiując w niej cztery fazy reakcji seksualnych (podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie) i pisząc o możliwości osiągania przez kobiety orgazmów wielokrotnych. Mimo wielu różnic w budowie ciała kobiecego i męskiego, fazy pobudzenia seksualnego są u obu płci bardzo podobne.

Faza podniecenia. U mężczyzn najoczywistszym objawem podniecenia jest erekcja. Około 40% z nich doświadcza ponadto erekcji sutków. Skóra worka mosznowego kurczy się, wskutek czego jądra przysuwają się bliżej ciała. U kobiet pojawia się śluz w pochwie. Wargi sromowe powiększają się nieco i rozsuwają, odsłaniając otwór pochwy. Łechtaczka powiększa się, a sutki sztywnieją. Często powiększają się piersi. Wewnątrz pochwa rozszerza się, jej ściany ciemnieją. Szyjka macicy i macica przesuwają się ku górze.

Faza plateau. W fazie tej, nazwanej tak od poziomego przebiegu krzywej na wykresie (plateau po francusku oznacza płaskowyż), członek staje się sztywniejszy, powiększa się jego główka oraz jądra. U niektórych mężczyzn pojawia się płyn przedejakulacyjny, a u mniej więcej co czwartego zaróżowienie seksualne. U kobiety ściany pochwy obrzmiewają i stają się grubsze, zwłaszcza w okolicy wejścia, co pozwala na ściślejszy kontakt z penisem. Trwa wydzielanie śluzu. Macica usztywnia się i unosi. Powiększona łechtaczka obniża się w kierunku wejścia do pochwy. Brodawki piersiowe twardnieją, a piersi powiększają się.

Orgazm. Orgazm mężczyzny przebiega w dwóch etapach. W pierwszym niekontrolowane skurcze mięśni pompują nasienie do cewki moczowej (rurki biegnącej wzdłuż członka). Cewka rozszerza się i mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk. W drugim etapie następują skurcze cewki i wytrysk nasienia na zewnątrz. U kobiet mięśnie również ulegają mimowolnym skurczom. Kilka pierwszych jest bardzo intensywnych, następne już nieco mniej, a odstęp czasowy między jednym a drugim wydłuża się. Intensywność orgazmu zależy od siły skurczów.

Odprężenie. U mężczyzn członek, jądra, moszna i sutki szybko powracają do stanu normalnego. Wszyscy mężczyźni wchodzą w okres refrakcyjny, w którym wytrysk jest niemożliwy. Czas trwania tego okresu jest zróżnicowany i waha się od kilku minut do nawet jednego dnia. U kobiet łechtaczka po kilku sekundach powraca do pierwotnej pozycji, ale dopiero po kilku minutach zmniejsza się do wielkości sprzed stosunku. Pochwa kurczy się, a macica i jej szyjka powracają do początkowych pozycji. Również piersi i sutki przyjmują normalną wielkość i kształt.