Ramadan

Z Himalaya-Wiki

Ramadan(arab. رمضان, ramaḍān; per., paszto, czecz. ramzan; tur. ramazan) - to tradycyjny dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Jest to miesiąc postu sufich, fakirów, derwiszów i muzułmanów. Dla muzułmanów wszelkich nurtów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Świętego Koranu - Archanioł Gabriel (Dżibril) ukazał się Świętemu Prorokowi Muhammadowi, przekazując kilka wersetów przyszłej świętej księgi islamu. Ramadan jest tradycyjnym miesiącem wielbienia Boga, mistycznej ascezy, miesiącem modlitwy oraz studiowania Świętego Koranu. Dzienny czas postu wyznacza lokalny wschód i zachód słońca.

Nazwa Ramadan pochodzi od słowa Ramd, co oznacza "żar słońca". Powiada się Ramada al-Saai'mu, czyli wnętrze człowieka stało się gorące z pragnienia wywołanego postem. Nazwa ramadan ma pochodzenie islamskie, wcześniej miesiąc ten był nazywany Naatiq. Miesiąc ten nazywa się ramadan ponieważ:

  1. Poszczenie w tym miesiącu wywołuje gorąco i palenie wywołane pragnieniem;
  2. Oddawanie czci Jedynemu Bogu w tym miesiącu wypala ślady grzechu w człowieku:
  3. Pobożność człowieka w tym miesiącu wywołuje w jego sercu to potrzebne ciepło miłości do jego Stwórcy i innych ludzi.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu (około 15 minut po zachodzie słońca) porządnemu muzułmaninowi (wierzącemu w Boga) powyżej 10 roku życia nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów, palić tytoniu, używać kosmetyków, uprawiać seksu. W nocy seks jest dozwolony, oprócz dziesięciu dni ostatnich dni ramadanu. W tym czasie nie wolno kłamać powołując się na Allah Boga, Świętego Proroka, jego następców czy zastępców. Zabronione jest także zwilżanie gardła rozpyloną cieczą, zanurzanie całej głowy w wodzie, robienie lewatywy czy wywoływanie wymiotów. Można jedynie, gdy jest wysoka temperatura i bardzo sucho, przepłukać gardło wodą. Wszystkie te zakazy noszą nazwę mufirat - czynności przerywające post. Post przerywają także przypadłości związane z utratą świadomości: pijaństwo czy atak szaleństwa (nawet apopleksja) oraz miesiączka. Dużo czasu należy poświęcać modłom, studiowaniu Pisma Świętego (al-Quran), rozważaniom i refleksjom. Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu muzułmanie jedzą przed świtem. Od momentu, kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie pracujący zwykle spożywają dwa posiłki -iftar po zachodzie słońca, oraz suhur przed świtem. Sufi jednakże często polecają dla mistycznej ascezy jeden posiłek na dobę po zachodzie słońca, a tylko czasem przed świtem, jeśli uwarunkowane jest to ciężką pracą. W czasie dnia jednakże zachowywany jest całkowity post, powstrzymywanie się od posiłków oraz napojów kalorycznych i wody (pełna jednodzienna głodówka oczyszczająca).


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce