Tara
Tara (sanskr. Tārā, dosł. "dobra", "zbawienna", "czysta", "jaśniejąca", "promienna", "gwiezdna" lub "rzeka") w mitologii indyjskiej to bogini, żona Bryhaspati, kapłana Bogów utożsamianego z planetą Jowisz, która jest patronem kapłaństwa. Tara to także Bogini, małżonka Boga Śiva jako Tāra (r.m.) Śiva. Jest to druga forma ezoteryczna z dziesięciu postaci w mandali Boga Śiva i jego Bogini. Znaczenie Tara odnoszone jest do rodzaju bolidu przemierzającego niebo i zostawiającego za sobą świetlisty ślad niczym rzeka światła.
Bogini Tãră Devĭ zapewnia ziemskie przyjemności i Zbawienie dla tych, co do niej aspirują, stając się jako dusze jej wiernymi uczniami, wielbicielami. Podobną funkcję spełnia Bóg Tăra Śiva. Bogini Tāră jest patronką wiedzy o kosmosie, astronomi i astrologii, podobnie jak jej mąż, Tăra Śiva. Tãrã jest mocą, śakti złotego lingamu, złotego kosmicznego jaja, z którego wyewoluował ten cały Wszechświat (Brahmanda). Jest boginią kosmicznej próżni, ucieleśnia nieskończoną przestrzeń, czystą i promienie świetlistą.
Tăraka Asura to niebezpieczny demon atakujący dzieło Bogini Tāră, zatem atakuje czystość aby pokalać wyznawców, atakuje promienność i świetlistość nasyłając medytującym "dołki" i depresje, atakuje kosmiczną wiedzę, udaje gwiezdnych posłańców z kosmosu wyprowadzając poszukujących na manowce. Tãraka to archetyp osoby ban-guru, fałszywego mistrza, osoby, która naśladuje, podrabia prawdziwych mistrzów. Demona Tãraka Asura pokonuje Syn Boży, Kãrttikeya (syn Plejad) w postaci Subrahmanya czy Sanatkumara, Skanda zrodzony z Boga Śiva i Bogini Parvati.