Wadźra
Wadźra, wadżra, ang. vajra, w skt. wadżra, wadźra; tyb.: རྡོ་རྗེ།, Wylie: rdo rje czyli Dordże – diament, maczuga, grom lub piorun. W hinduizmie broń boga Indry, Rudry oraz Marutów miotająca piorunami, w buddyzmie symbol niezniszczalności i niewzruszoności stanu buddy. Grom o tysiącu ostrzy, wykuty z żelaza albo, według niektórych tradycji, ze złota, brązu lub kamienia.
Wadźra w Japonii – kongosho, w Chinach – jingang, w Mongolii – oczir. Wadźra zaczyna działać po jej aktywacji przy pomocy tajemnej mantry-hasła, którą chronią znawcy dawnych misteriów Wschodu.
Wadźra (tybetańskie dordże) jest też nazwą rytualnego berła symbolizującego "diamentową" przejrzystość, trwałość i niezmienność Oświeconej Natury (oświecenie, samadhi). Wadżra w licznych opisach figuruje z epitetami – miedziana, złota, żelazna, mocna jak skała. Może mieć cztery albo sto kątów, tysiąc zębów, czasem bywa w formie dysku, ale najczęściej w postaci skrzyżowanej wiązki błyskawic.
Broń Indry wykuta przez Twasztara, ogień nieba, tworzy iskrę między dwiema skałami. Z jej pomocą m.in. pokonuje demona Wrytrę, również władającego wadźrą. W innej wersji przekazów wadźra została wykonana z odnalezionych kości ascety o imieniu Dadhjańća (antropomorficzna epifania pioruna). W mitologii Indii wadżra – to potężna broń boga Indry, która zabija bez chybienia. Przy tym, na podobieństwo diamentu, jest niezniszczalna i niezawodna, niszczy wszystko, ale na niej nie powstaje nawet rysa.
W buddyzmie Wadźra czyli Dordże symbolizuje także jedność pomiędzy dwiema przeciwnościami. W buddyjskiej ceremonii dzwonek symbolizujący kobiece właściwości (mądrość i przestrzeń) jest dzierżony w lewej dłoni, zaś dordże symbolizujące męskie właściwości (współczucie wyrażane poprzez zręczne metody) w dłoni prawej. Razem wyrażają oświecony umysł. Również przedmiot rytualny w buddyzmie tybetańskim symbolizujący metody, współczucie i radość. Jako przedmiot rytualny trzymany jest w prawej dłoni lamy podczas odprawiania ceremonii.
Dordże jest także popularnym imieniem nadawanym mężczyznom w kulturze tybetańskiej. Podwójne dorje, podwójną wadźrę znajdujemy w godle Bhutanu.
Wiele bóstw nieba od władania bronią diamentowo-piorunową nosi imiona wadźrowe jak Wadźrasattwa, Wadźrapani, Hewadźra etc. Wizerunki wadźry widoczne są na najstarszych zabytkach Indii, ale najbardziej zaskakujące jest to, że podobne przedmioty figurują w charakterze atrybutów bogów również na zabytkach kultury innych narodów. Na przykład Zeus na starogreckich freskach wyraźnie trzyma w ręku wadźrę! Pamiętamy przecież, że Zeus Gromowładny dysponował potężną bronią, która mogła miotać pioruny, a ponadto mógł też kierować pogodą. Wygląda na to, że zagadkowa broń i narzędzie w jednym, istniała w pradawnej przeszłości w różnych częściach naszej planety.