Gautama Maharyszi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Utworzył nową stronę „'''Maharyszi Gautama''' (Hindi: गौतम महर्षि) lub '''Gotama''' jest jednym z Saptaryszich (Siedmiu Wielkich Mędrców Ryszich) obecnej...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 7: Linia 7:
Gautama był jednym ze sławnych siedmiu ryszich znanych jako Saptaryszi. Był prekursorem Gautama Gotra (linii Gautama). Był synem Rahugana.
Gautama był jednym ze sławnych siedmiu ryszich znanych jako Saptaryszi. Był prekursorem Gautama Gotra (linii Gautama). Był synem Rahugana.


Synowie Gautamy to Vamadeva i Nodha. Czwarta księga [[Rigweda|Rigwedy]] jest o rodzinie Gautamy i Vamadevy.
Synowie Gautamy to Vamadeva i Nodha. Czwarta księga [[Rygweda|Rygwedy]] jest o rodzinie Gautamy i Vamadevy.


==Legendy==
==Legendy==

Wersja z 19:41, 18 lip 2009

Maharyszi Gautama (Hindi: गौतम महर्षि) lub Gotama jest jednym z Saptaryszich (Siedmiu Wielkich Mędrców Ryszich) obecnej, siódmej Manwantary. Był on jednym z Maharyszich z czasów wedyjskich,, októrym wiadomo, że odkrył Mantry -- 'Mantra-drashtā' w sanskrycie. Rig Veda zawiera wiele hymnów ku czci jego imienia. Był on synem Rahugana należącego do linii Angiras. W Devi Bhagawatam można przeczytać, że nazwa rzeki Godavardi jest związana z Gautamą. Miał on dwóch synów o imieniach Vamadeva i Nodhas, którzy także odkryli Mantry. W Sama Wedzie jest hymn o nazwie Bhadra, który także jest przypisywany Maharyszi Gautama.

Życiorys

Jego żoną jest Ahalya czyli 'córka zrodzona z umysłu' (w sanskrycie: manasa putri) Stwórcy Brahmy. W Puranach znajduje się opowieść o tym, jak Gautama zwyciężył rękę Ahalya poprzez okrążenie świętej krowy po to aby spełnić zastrzeżenie Brahmy, że ktokolwiek pierwszy okrąży całą Ziemię uzyska dłoń Ahalji.'Główny kapłan' (sanskr. Purohita) króla Dźanaki z Mithili o imieniu Shatananda był synem Gautamy i Ahalji. O sześćdziesięcioletniej pokucie Gautamy wspomina Shanti Parva (Księga Pokoju) w Mahabharacie. Narada purana opisuje historię dwunastoletniego głodu w czasie którego Gautama żywił wszystkich Ryszich i ich ocalił.

Gautama był jednym ze sławnych siedmiu ryszich znanych jako Saptaryszi. Był prekursorem Gautama Gotra (linii Gautama). Był synem Rahugana.

Synowie Gautamy to Vamadeva i Nodha. Czwarta księga Rygwedy jest o rodzinie Gautamy i Vamadevy.

Legendy

Przyjście Pana Śiwa w Tryambakeśwar, gdzie znajduje się świątynia z Dźjotirlingą, nastąpiło dzięki Gautamie. Brahmānda-purana wspomina, że Gautama jest twórcą jednej z podfilii Rānāyani, która (oprócz Kauthumi i Dźajminiji) jest jedną z trzech filii Samawedy. Niektórzy sławni uczniowie Gautamy to Prāczina-jogja, Szandilja, Gārgja i Bharadwadźa.

Według Ramajany Ryszi Gautama poszedł pewnego razu wziąć kąpiel w Gangesie o poranku. Król dewów, Indra, był zafascynowany żoną Gautamy, Ahalją. Indra przybrał formę Gautamy i uwiódł jego żonę. W czasie ucieczki został złapany przez Ryszi Gautamę, który wracał po kąpieli do Aśramu. Gautama przeklął Ahalję i Indrę za ten czyn. Ahalja zmieniła się w kamień, a na ciele Indry pojawiło się tysiąc kobiecych genitaliów (Sahasrayoni). Później, litując się nad obojgiem, Gautama zamienił oba przekleństwa w dary. Kobiece genitalia Indry (yoni) zmieniły się w oczy i odtąd jest on znany jako Sahasrāksza. Ahalja zaś miała zostać przywrócona do formy ludzkiej przez dotknięcie stóp Pana Ramy i ponownie miała się z nim zjednoczyć.

Autor najwcześniejszej Dharma-sutry

Gautama był także autorem Gautama Dharma sutry. Jest to w rzeczywistości najwcześniejsza z sutr. Zawiera 28 rozdziałów i 1000 aforyzmów. Zawiera w sobie opis prawie każdego aspektu zasad hinduskiej Dharmy - włączając w to zasady dla czterech Aśramów, czterdzieści sanskāra, cztery warny, królewskie obowiązki, kary za rozmaity przewinienia, grzebanie zmarłych, przepisy dotyczące spożywania pokarmów, dharmę kobiet, zasady Prājasćitta (pokuty za grzechy) i zasady przekazywania spadków. W tym sensie Gautama Dharma Shastra może być uważana za najstarszą księgę prawa na świecie.

Akṣapāda Gotama, założyciel szkoły filozoficznej z 'Njaja' (logiki) z drugiego wieku nie powinien być mylony z Gautamą Maharyszim.