Ahinsa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Wstawienie Hasła)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Ahinsa''' (sanskr. ahiṁsā - "niekrzywdzenie", "niestosowanie przemocy"; chiń. shasheng-jie; kor. salsaeng kye; jap. setsujō kai) – zasada moralna obecna w wedyzmie, brahmaizmie, hinduizmie, buddyzmie, a przede wszystkim w dżinizmie, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym - ludziom, zwierzętom, a w dżinizmie także roślinom i ziemi. Joga i tantra jako podstawową zasadę moralną zawsze mają prawo ahinsah.
'''Ahinsa''' (sanskr. ahiṁsā - "niekrzywdzenie", "niestosowanie przemocy"; chiń. shasheng-jie; kor. salsaeng kye; jap. setsujō kai) – zasada moralna obecna w [[wedyzm]]ie, [[brahmaizm]]ie, [[hinduizm]]ie, [[buddyzm]]ie, a przede wszystkim w [[dżinizm]]ie, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym - ludziom, zwierzętom, a w dżinizmie także roślinom i ziemi. [[Joga]] i [[tantra]] jako podstawową zasadę moralną zawsze mają prawo ahinsah.


'''Ahinsa''' [czasem także awihinsa (s. avihimsā)] jest zasadniczą ideą buddyzmu i oznacza poszanowanie dla wszelkiego życia: nieniszczenie bez potrzeby świata roślin, niezabijanie owadów, zwierząt i ludzi. Ahinsa jest treścią pierwszego wskazania buddyjskiego, które jest wyrazem buddyjskiej miłości do wszystkiego, co żyje. Przeciwieństwem ahinsy jest hinsa, czyli gwałt, przemoc. Doktryna Ahinsa została współcześnie upowszechniona przez Mahatmę Karamchad Mohandas Gandhi, który wykorzystał ją w procesie pokojowego zdobywania niepodległości przez Indie. Nadał jej interpretację walki bez stosowania przemocy - non violence.
'''Ahinsa''' [czasem także awihinsa (s. avihimsā)] jest zasadniczą ideą buddyzmu i oznacza poszanowanie dla wszelkiego życia: nieniszczenie bez potrzeby świata roślin, niezabijanie owadów, zwierząt i ludzi. Ahinsa jest treścią pierwszego wskazania buddyjskiego, które jest wyrazem buddyjskiej miłości do wszystkiego, co żyje. Przeciwieństwem ahinsy jest hinsa, czyli gwałt, przemoc. Doktryna Ahinsa została współcześnie upowszechniona przez [[Mohandas Karamchand Gandhi|Mahatmę Karamchad Mohandas Gandhi]], który wykorzystał ją w procesie pokojowego zdobywania niepodległości przez Indie. Nadał jej interpretację walki bez stosowania przemocy - non violence.
 
[[Category:Hasło]]

Aktualna wersja na dzień 20:55, 28 lip 2009

Ahinsa (sanskr. ahiṁsā - "niekrzywdzenie", "niestosowanie przemocy"; chiń. shasheng-jie; kor. salsaeng kye; jap. setsujō kai) – zasada moralna obecna w wedyzmie, brahmaizmie, hinduizmie, buddyzmie, a przede wszystkim w dżinizmie, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym - ludziom, zwierzętom, a w dżinizmie także roślinom i ziemi. Joga i tantra jako podstawową zasadę moralną zawsze mają prawo ahinsah.

Ahinsa [czasem także awihinsa (s. avihimsā)] jest zasadniczą ideą buddyzmu i oznacza poszanowanie dla wszelkiego życia: nieniszczenie bez potrzeby świata roślin, niezabijanie owadów, zwierząt i ludzi. Ahinsa jest treścią pierwszego wskazania buddyjskiego, które jest wyrazem buddyjskiej miłości do wszystkiego, co żyje. Przeciwieństwem ahinsy jest hinsa, czyli gwałt, przemoc. Doktryna Ahinsa została współcześnie upowszechniona przez Mahatmę Karamchad Mohandas Gandhi, który wykorzystał ją w procesie pokojowego zdobywania niepodległości przez Indie. Nadał jej interpretację walki bez stosowania przemocy - non violence.