Bhrygu: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
|||
Linia 25: | Linia 25: | ||
==Próba boskiej Trójcy== | ==Próba boskiej Trójcy== | ||
W popularnej legendzie, w której występuje mędrzec Brygu, pewnego dnia uczestniczył on w debacie dotyczącej tego, kto wśród [[Trimurti]] (Boskiej Trójcy: [[Brahma]], [[Wisznu]] i [[Śiwa]] jest wspanialszy i godzien otrzymania owoców z [[jadźńa | W popularnej legendzie, w której występuje mędrzec Brygu, pewnego dnia uczestniczył on w debacie dotyczącej tego, kto wśród [[Trimurti]] (Boskiej Trójcy: [[Brahma]], [[Wisznu]] i [[Śiwa]] jest wspanialszy i godzien otrzymania owoców z [[jadźńa|jadźni]]. Zgodnie z sugestią boskiego mędrca, Narady, Bhrygu, mędrzec, który miał dodatkowe oko w swej stopie, odwiedził najpierw Brahmę i Śiwę, którzy słysząc o jego zadaniu usiłowali zaimponować mu swymi mocami. | ||
Jednak gdy dotarł do [[Waikunta|Waikunty]], siedziby Wisznu, ujrzał, że bóg szybko zasnął. Bhrygu przemawiał do niego po wielokroć, ale nie mógł go obudzić. Rozzłoszczony kopnął Boga w klatkę piersiową. To obudziło Wisznu i natychmiast zaczął naciskać stopę mędrca, pytając go, czy nie uszkodził jej sobie kopiąc go w jego twardą pierś. Czyniąc to Wisznu zniszczył przy tym trzecie oko, które Bhrygu miał na stopie, które symbolizuje fałszywe ego. Widząc pokorę Boga, Bhrigu poznał odpowiedź na pytanie, której szukał przez długi czas. | Jednak gdy dotarł do [[Waikunta|Waikunty]], siedziby Wisznu, ujrzał, że bóg szybko zasnął. Bhrygu przemawiał do niego po wielokroć, ale nie mógł go obudzić. Rozzłoszczony kopnął Boga w klatkę piersiową. To obudziło Wisznu i natychmiast zaczął naciskać stopę mędrca, pytając go, czy nie uszkodził jej sobie kopiąc go w jego twardą pierś. Czyniąc to Wisznu zniszczył przy tym trzecie oko, które Bhrygu miał na stopie, które symbolizuje fałszywe ego. Widząc pokorę Boga, Bhrigu poznał odpowiedź na pytanie, której szukał przez długi czas. | ||
== Linki zewnętrzne == | == Linki zewnętrzne == |
Aktualna wersja na dzień 10:22, 3 lut 2017
Maharyszi Bhrygu (Sanskryt: भृगु Bhṛgu) był jednym z siedmiu wielkich mędrców Saptaryszich, jednym z Pradźapatich (pomocników Stworzenia) wykreowanych przez Brahmę (Stwórcę), pierwszym kompilatorem astrologii oraz autorem Bhrigu Samhity, astrologicznej (dźjotisz) klasyki napisanej w czasie wedyjskiego okresu Treta Jugi, prawdopodobnie około 3000 lat p.n.e.
Bhrigu jest Manasaputrą, stworzonym z umysłu Pana Brahmy, który stworzył go aktem woli po to, aby pomagał w procesie kreacji, z tego powodu jest uważany za jednego z Pradźapatich.
Ożenił się on z Khyati, córką Dakszy. Ma dwóch synów o imionach Dhata i Widhata. Jego córka Śri wyszła za Pana Wisznu (Narajanę). Z tego względu w niektórych tradycjach uważa się Lakszmi za jego córkę.
Ma jeszcze jednego syna, który jest bardziej znany niż sam Bhrigu - Śukrę.
W świętych pismach
Mędrzec Bhrigu pojawia się w Waju Puranie, gdzie jest obecny w czasie wielkiej Jadźny Pradźapatiego Dakszy (jego teścia).
Klan Bhrigu
Bhrigowie, znani także jako Bhrigus lub Bhrigawas są klanem mędrców wywodzącym się od starożytnego kapłana ognia - Bhrigu. Ustanowili oni rytuał ofiarowania soku rośliny Soma starym bóstwom. Niektórzy z nich oprócz bycia kapłanami byli również wojownikami. Bhrigowie są blisko łączeni z komponowaniem Atharwa Wedy.
Bhrygu Samhita
Uważa się, że Bhrygu jest ojcem hinduskiej astrologii i autorem pierwszego traktatu astrologicznego Bhrygu Samhity. Powiada się, że traktat ten zawiera 5 milionów horoskopów, w których zapisał losy każdej istoty we wszechświecie. Zgodnie z popularnym przekazem tylko setna część tych horoskopów przetrwała do czasów obecnych. Bhrigu Samhita jest astrologiczną (dźjotisz) klasyką przypisywaną Maharyszi Bhrygu w wedyjskim okresie, jednak dostępne dowody sugerują, że została ona skompilowana w dłuższym okresie czasu przez rozmaitych śiśja (uczniów linii) Maharyszi Bhrygu.
Maharyszi Bhrygu był pierwszy kompilatorem astrologii proroczej. Stworzył około 500 tysięcy horoskopów i zapisał szczegóły życia i zdarzenia rozmaitych osób. To stworzyło bazę danych do dalszych badań i studiów. Te studia znalazły kulminację w narodzinach nauki (śastra) określania jakości czasu (Hora) i zwie się Bryhat Parasara Hora Śastrą. Horoskopy te bazowały na planetarnych pozycjach Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna oraz Rahu i Ketu (Północny i Południowy Węzeł Księżyca). Po tym Maharyszi Bhrygu przekazał swoje przewidywania dotyczące różnych typów horoskopów przygotowanych przez niego z drobną pomocą Pana Ganeśa w zwięzły i treściwy sposób. Całkowita ilość permutacji czyli możliwych horoskopów jakie można z tego wytworzyć wynosi 45 miliony.
W czasie indyjskiej inwazji muzułmańskich wojowników z północnego zachodu w XII i XIII wieku bramińska społeczność została rozproszona w całych Indiach. Najeźdźcy zarekwirowali te cenne skarby wiedzy należące do braminów. Niektóre części Bhrygu Samhity zostały im skradzione. Najbardziej nieszczęśliwym zdarzeniem było zniszczenie biblioteki uniwersytetu w Nalandzie gdzie przechowywano wiele tysięcy horoskopów skompilowanych przez Maharyszi Bhrygu. Tylko mały odsetek oryginalnych horoskopów Bhrygu Samhity pozostał w społeczności bramińskiej, która jest teraz rozproszona w różnych częściach Indii.
Próba boskiej Trójcy
W popularnej legendzie, w której występuje mędrzec Brygu, pewnego dnia uczestniczył on w debacie dotyczącej tego, kto wśród Trimurti (Boskiej Trójcy: Brahma, Wisznu i Śiwa jest wspanialszy i godzien otrzymania owoców z jadźni. Zgodnie z sugestią boskiego mędrca, Narady, Bhrygu, mędrzec, który miał dodatkowe oko w swej stopie, odwiedził najpierw Brahmę i Śiwę, którzy słysząc o jego zadaniu usiłowali zaimponować mu swymi mocami.
Jednak gdy dotarł do Waikunty, siedziby Wisznu, ujrzał, że bóg szybko zasnął. Bhrygu przemawiał do niego po wielokroć, ale nie mógł go obudzić. Rozzłoszczony kopnął Boga w klatkę piersiową. To obudziło Wisznu i natychmiast zaczął naciskać stopę mędrca, pytając go, czy nie uszkodził jej sobie kopiąc go w jego twardą pierś. Czyniąc to Wisznu zniszczył przy tym trzecie oko, które Bhrygu miał na stopie, które symbolizuje fałszywe ego. Widząc pokorę Boga, Bhrigu poznał odpowiedź na pytanie, której szukał przez długi czas.