Wisznu

Z Himalaya-Wiki

Wisznu (hindi: विष्णु vishńu) - jeden z najpopularniejszych dewów w hinduizmie, Bóg jedyny w wisznuizmie (drugim co do wielkości wyznaniu hinduistycznym po kulcie bogini). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Symbolizuje utrzymujący aspekt Boga, najczęściej identyfikowany z dwoma swoimi Awatarami: Kryszną i Ramą. Celem zstąpienia Wisznu Dewa do materialnego świata w postaci awatara jest wyzwolenie swoich wielbicieli i ukaranie niegodziwców. Zawsze, kiedy tylko i gdzie tylko zamierają praktyki religijne, i zaczyna szerzyć się bezbożność, Wisznu zstępuje osobiście. Jego misją jest również odnowienie zasad prawdziwej religii polegającej na oddaniu, wierności i służbie boskiemu guru.

Awatara Boga Wisznu przychodzi w każdym milenium co 500 lat, raz na 5 tysięcy lat przychodzi sam Wisznu jako Wielka Awatara (Mahawatar). Awatary odgrywają ogromną rolę w jego kulcie - znacznie większą niż postać pod którą jest przedstawiany (np. na grafice z prawej). Przybycie Awatara jest rozliczeniem ludzkości z jej postępów duchowych, moralności, grzechów i błędów. Istnieje 10 form awatara Wisznu, które przychodzą po kolei co 500 lat, aż zakończy się tak zwana Śila-Kala, Krąg Moralnego rozwoju danej ludzkiej cywilizacji.

Nie jest wiadome kiedy historycznie rozpoczął się kult Wisznu, gdyż kult ten znany jest od zawsze. W Wedach i informacjach o wierzeniach Arjan (Ariów), Wisznu jest wymieniany jako pomniejszy dewa solarny, zwykle w towarzystwie Indry. Jego znaczenie wzrosło w okresie braminizmu. Inni czczoni dewowie - mianowicie Wasudewa (charakteryzujący się przede wszystkim dharmicznym postępowaniem) i Narajana (ukazywany jako leżący na wężu nieksończoności - Ananta Śesza - podobnie jak obecnie często się przedstawia Wisznu) połączyli się w jedną postać z Wisznu, a rola tego ostatniego znacznie się zwiększyła. Śiwaici uważają Wisznu za manifestację Boga Śiva, mniejszą niż Rudra, a wyższą niż Brahma.

Mantra wielbienia Boga Wisznu:

Om Śrī Vishṇave Namah! - Chwała, cześć i pokłon Wisznu Najświętszemu!