Ćandra

Z Himalaya-Wiki

Ćandra (spolszcz: Czandra) - dosłownie: "księżyc"; w hinduizmie spersonifikowany anioł czy bóstwo Księżyca. Pojęcie ma wiele ezoterycznych konotacji w tantryzmie i w jodze.

W kulturze wedyjskiej każdej planecie, księżycowi i gwiazdom przypisuje się posiadanie boskiej Duszy, Jaźni uważając, że są to byty duchowe mające materialne ciała. Stąd zwyczaj personifikowania planet, księżyca i słońca oraz ważniejszych gwiazd. Skutkiem takiego pojmowania przyrody i kosmosu jest pogląd iż cała planeta jest żyjącą istotą, duszą, a wszystkie formy życia są ze sobą powiązane jako żyjące w świadomości logosu planety, duszy czy ducha planety. Następstwem oczywiście jest bogata mistyka i mitologia istot planetarnych i kosmicznych.

Ćandra-nādi to kanał energii księżycowej po lewej stronie kręgosłupa oraz lewe nozdrze, ida.

Ćandrajama (Ćandrayama) to ślub religijno-ascetyczny polegający na zwiększaniu ilości pożywienia w czasie przybierania księżyca i na zmniejszaniu ilości pożywienia w czasie ubywania księżyca. W dzień pełni doza pożywienia jest maksymalna, a w dzień nowiu minimalna. Zmniejsza się czy zwiększa ilość pokarmu o 1/15 porcji i zjada tylko jeden posiłek na dobę. W efekcie nów księżyca to pełna głodówka, a pełnia to pełen maksymalny posiłek.

W ezoteryce tantrycznej, w tak zwanej jodze planet, także w astrologii wedyjskiej wykonuje się pewne formuły modlitewne, mantramy z użyciem różańca, mali dla przezwyciężenia niekorzystnych wpływów ducha czy bóstwa księżycowego na los człowieka. Z uwagi na wielki wpływ księżyca na ziemię i żyjące stworzenia są to często wykonywane mantramy i bardzo polecane przez astrologów wedyjskich i mistrzów tantry.

  • Om Ćandrāya Namah! (108x) - Chwała Boskiemu Księżycowi!
  • Om Ćandramase Namah! - Chwała Aniołowi Księżyca!
  • Om Śram Śrim Śraum Sah Ćandramase Namah! - Chwała Aniołowi/Bóstwu Księżyca dającemu wszelką pomyślność!

Źródło

  • Harshannada Swami, Hindu Gods and Goddesses