Śwasa-Praśwasa

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Śwasa-Praśwasa - albo inaczej Bhastrika to wdecho-wydech, tak zwany w Jodze oddech połączony, dwusuwowy.

Dyszący oddech joginów, Bhastrika przez Maharyszi Patańdżali nazywany Śwasa-Praśwasa, Wdecho-Wydechem, jest od zawsze bardzo popularny i powszechny w każdym tradycyjnym systemie indyjskiej Jogi, w tym Hatha Jogi, Krija Jogi, Radża Jogi czy Laja Jogi.

Śvasa-praśvasa to oryginalna nazwa metody oddechowej rebirthingu podawana w klasycznym traktacie o jodze, w Jogasutrach napisanych przez Ryszi Patańjali co najmniej w II/III wieku p.e.ch. To oznacza, że metoda rebirthingu jest znana od dawna, a przecież wymienia się i źródła datujące metodę jako znaną już około 8 tysięcy lat temu, czyli jakieś 6 tysięcy lat p.e.ch.

Śvasa-Praśvasa dosłownie znaczy Wdecho-Wydech, co oznacza, że za jedną pełną jednostkę oddechową uważa się aktywne wciągnięcie jednego dogłębnego wdechu i wypuszczenie go w pasywny sposób. Wdech jest głęboki, jest intencjonalnym zaczerpnięciem powietrza, otwarciem, a wydech spokojnym "puszczeniem". Ważne jest pięć cech odradzającego oddychania, a to są:

  • świadomość aktu oddychania,
  • regularny rytm oddechu,
  • kołowość oddechu,
  • pogłębianie oddechu,
  • górnoszczytowość.

Jest to proces wyzwalający z traumy dawnych cierpień nazywamy technicznie terminem Laja Krija, Działaniem Pochłaniającym, gdyż oddychanie skierowane w końcówce ku ramionom, szyi i głowie, ku górnym szczytom płuc oraz ośrodkom w głowie i na szczycie głowy pozwala na usunięcie zablokowań emocjonalnych z głębin ludzkiej psychiki, a nawet z głębin duszy. Łączenie wdechu i wydechu w jeden płynny przepływ energii życia wraz z procesem oddychania pozwala odczuć w ciele fizycznym przepływ boskiej energii zwanej Daiwa Praną.

Oddychanie Bhastrika stało się podstawą rozwijanego w USA i na Zachodzie z inspiracji Mahawatara Krija Nagaradża Babadżi systemu terapeutycznego o nazwie Rebirthing lub Rebirthing Breathwork. Bhastrika pozwala uwolnić z ciała wszelkie ślady tak zwanego syndromu czy szoku porodowego, oczyścić się ze wszelkiej traumy i stresu nagromadzonych z powodu kiepskich warunków zastanych przez dziecko w czasie jego narodzin i przyjęcia pierwszego samodzielnego oddechu.


Linki zewnętrzne