Aświni Kumarowie

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aśvinis k.jpg

Aświni Kumarowie, Ashwini Kumaras (w dewanagari अश्विनी, trl. aśvinī – nakszatra, rezydencja księżycowa; posiadacze koni) - są bliźniaczymi wedyjskimi bogami medycyny. Związani ze świtem, są opisywani jako młodzi, boscy bliźniacy jeźdźcy w Rigwedzie, podróżujący rydwanem ciągniętym przez konie, które nigdy nie są zmęczone

Według mitologii hinduskiej Ashwini Kumaras to bliźniacy Bogowie, którzy rodzą się jako efekt wspólnego życia Sanjury (żony Bóga Suryi) i Suryi (słońca). W sanskrycie słowo „ashwini” oznacza Amazonkę, a słowo „kumara” oznacza wieczne życie. Mitem tego imienia jest to, że w czasie zapłodnienia Sanjna (żona lorda Suryi) wyobrażała sobie konia. Z powodu tej konstelacji księżycowej nazywa się jeździec. „Ashwini” Nakszatra została nazwana Ashwini Kumara. Ashwini Kumara są przedstawiane jako bliźniaki z głową konia i ludzkim ciałem. Te bliźnięta są związane z uzdrawiającą mocą i wieczną młodością.

Według Rygwedy, Ashwini kumaras to Władcy Prędkości, „szybcy jeźdźcy, sokoły światła, jeźdźcy koni zadaniowych, reagujący i błyskotliwi”. Lord Ashwini Kumaras przedstawia się jako ucieleśnienie wiedzy i szybkości. Ashwini Kumaras symbolizuje również chwile pomiędzy nocą i porankiem oraz wskazanie na wschód (wiedzy).

Pochodzenie

Aśvini są przykładem protoindoeuropejskich boskich bliźniaków końskich. W innych mitologiach indoeuropejskich obejmują bałtyckie Ašvieniai, greckie rycynę i Polux; i być może angielski Hengista i Horsa oraz Walijski Bran i Manawydan. Pierwsza wzmianka o bliźniakach Nasatya pochodzi z dokumentów Mitanni z drugiego tysiąclecia p.n.e., gdzie są przywoływane w traktacie między Suppiluliuma i Shattiwaza, odpowiednio królami Hetytów i Mitanni.

Etymologia nazwy

W Rigwedzie Aśviny są zawsze przywoływane w dualności i nie mają indywidualnych imion, chociaż teksty wedyjskie rozróżniają dwa Aśviny: „jeden z was jest szanowany jako zwycięski władca Sumakha, a drugi jako szczęśliwy syn niebios ”(RV 1.181.4). Nazywani są kilkakrotnie divó nápātā, „synami Dyaúsa (boga nieba)”.

Bliźniacze bóstwa są również określane jako Nāsatyā (być może „zbawiciele”; pochodna nasatí, „bezpieczny powrót do domu”), imię, które pojawia się 99 razy w Rigveda. Epitet prawdopodobnie pochodzi od proto-indoeuropejskiego korzenia * nes-, „wrócić do domu (bezpiecznie)”, z pokrewnymi w Avestan Nā Nhaiθya, imieniu demona w zoroastryjskim systemie religijnym, w greckim Nestorze i w gotyckim nasjanie ( „ratuj, leczyć”).

Rola

Aśviny często kojarzą się z ratowaniem śmiertelników i przywracaniem ich do życia. Rebha była związana, dźgana nożem i wrzucana do wód przez dziewięć dni i dziesięć nocy, zanim zostali uratowani przez bliźniaki. Został wyraźnie opisany jako „martwy” (mamṛvā́ṃsam), kiedy bliźniacy „podnieśli (go) do góry” (úd airayatam), aby go uratować (RV 10.39.9). Podobnie Bhujyu został uratowany po tym, jak jego ojciec lub towarzyszowie zła porzucili go na morzu, gdy bliźniacy „[przynieśli] go do martwych przodków” (niváhantā pitṛ́bhya ā, 1.119.4) [1] Rigveda opisuje również Aśvins jako „przynosząc światło”: [2] dali „pomoc przynoszącą światło” (svacrvatir… ūtī́r, 1.119.8) Bhujyu i „podnieśli (Rebha), aby zobaczyć słońce” (úd… aírayataṃ svàr dṛṛé, 1.112. 5).

Aśviny są wzywane o świcie, w czasie ich głównej ofiary, i mają ścisły związek z boginią o świcie, Uṣas: nie wolno jej ich budzić (8.9.17), idą za nią w swoim powozie (8.5.2), rodzi się, gdy zaczepiają rumaki (10.39.12), a kiedyś mówi się, że ich rydwan przybywa przed nią (1.34.10). W konsekwencji są one związane z „powrotem z ciemności”: bliźniacy nazywani są „pogromcami ciemności” (tamohánā, 3.39.3), przywołuje się je w formule „ty, który stworzyłeś światło dla ludzkości” (y… jyótir jánāya cakráthuḥ, 1.92.17), a ich konie i rydwan opisuje się jako „odkrywanie zakrytej ciemności” (aporṇuvántas táma ā́ párīvṛtam, 4.45.2)

W hinduskich świętych tekstach

Rygweda

Aśviny są wspomniane 398 razy w Rygveda, z ponad 50 hymnami specjalnie im poświęconymi: 1.3, 1.22, 1.34, 1.46–47, 1.112, 1.116–120, 1.157–158, 1.180–184, 2,20, 3,58, 4,43–45, 5,73–78, 6,62–63, 7,67–74, 8,5, 8,8–10, 8,22, 8,26, 8,35, 8,57, 8,73, 8,85–87, 10,24, 10,39–41, 10,143.

"Wasz rydwan, Aśvins, szybszy od umysłu, ciągnięty przez dobre konie, przybywa do klanów.

Przez którą (rydwan) udajesz się do domu dobrego spełniającego rytuał, a tym samym, o ludzie, udaj się do nas.

Uwalniasz Atri, widzącego pięć narodów, od wąskich cieśnin, od rozpadliny ziemi wraz z jego bandą, o ludziach - zakłócając podstępy

bezlitosnego Dasyu, wypędzając ich jeden po drugim, byki.

O Aśvins - wy ludzie, byki - swoimi cudownymi mocami przyciągacie do siebie widzącego Rebę, który kołysał się w wodzie, jak koń ukryty

przed złymi duchami. Wasze starożytne czyny nie starzeją się."

- 1.117.2–4, w The Rigveda, przetłumaczone przez Stephanie W. Jamison (2014)

Mahabharata

Święte księgi indyjskie, takie jak Mahabharata i Purany, opowiadają, że bliźniacy Ashwini Kumar, którzy byli Raja-Vaidya (królewscy lekarze) Devom w czasach wedyjskich, najpierw przygotowali recepturę Chyawanprash dla Rishi Chyavany w jego Aśramie na wzgórzu Dhosi Hill w pobliżu Narnaulu, Haryana, Indie, stąd nazwa Chyawanprash. W epickim Mahabharacie, żona króla Pandu, Madri, otrzymuje syna od każdego Ashvina i nosi bliźniaki Nakula i Sahadevę, którzy są znani jako Pandavowie


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego