Adept

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adept - w naukach ezoterycznych, hermetycznych i okultystycznych to: ekspert, biegły, wtajemniczony, oddany i żarliwy czciciel, nie uczeń (pal. asekha). Mistrz Mądrości, istota przekraczająca ponadludzki stan, ekspert niepodlegający treningowi.

Adeptami w duchowym rozwoju nazywa się istoty przekraczające znacznie poziom człowieczeństwa i są dziś w o wiele wyższym, ponadludzkim stanie. Mistrzowie Mądrości, w miarę swego rozwoje, zdobywali wiedzę drogą badania i eksperymentu. W procesie ewolucji stają się współkierownikami i zarządcami, pod zwierzchnikiem olbrzymiej, wzniosłej Świadomości, zwanej w Teozofii Logos (Słowo). Jako współpracownicy Logosu są wstanie widzieć przyrodę jako On ją widzi, jakby od Jego strony i przynajmniej do pewnego stopnia ogarniać jej całość, gdyż przestali być jej bezwolnymi pionkami, a dzielą teraz dalekowidztwo jej Stwórcy.

Mistrzowie Mądrości, pomocnicy i wykonawcy Logosu, kierują procesem ewolucyjnym we wszystkich jego fazach i okresach. Każdy czuwa nad jednym z wielkich działów ewolucji życia i formy. Tworzą Oni zrzeszenie zwane Wielką Hierarchią lub Wielkim Białym Braterstwem. Posyłają każdemu tyle z Mądrości Odwiecznej, ile mu w danej chwili dla dalszego rozwoju potrzeba, ile jest wstanie z niej przyswoić.

Źródło: Wanda Dynowska, "Człowiek we wszechświecie"

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce