Agastja

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agastja, ang. Agastya, czasem Agasti, w sanskrycie, w dewanagari अगस्त्य, trl. āgastya, ang. Agastya - jeden z wielkich wedyjskich wieszczów, proroków, ryszich, autor kilku hymnów Rygwedy. Agastja nazywany jest Kumbhamuni lub Kumbhasambhawa, gdyż został poczęty w dzbanie wody jako asceta. W Tamil Nadu nazywany jest Kurumuni - mały wieszcz, mały asceta, od swojego niewielkiego wzrostu, nazywany także dawcą języka tamilskiego. Kojarzony jest jako duchowa energia czy dusza kosmiczna z gwiazdy Kanopus, najjaśniejszej w gwiazdozbiorze Kila (Carina).

Wielki mędrzec, który został poczęty, gdy piękna Urwaśi, jedna z Apsaras, wchłonęła nasienie jednocześnie od bóstwa Mitra i Waruna, gdyż była tak piękna, że obaj oddali nasienie, gdy tylko ją ujrzeli. Agastja likwidował wszelkie zagrożenia dla pomyślności wszechświata. Kiedy zaistniało niebezpieczeństwo, że jedno z pasm górskich wyrośnie zbyt wysoko i zasłoni światło słoneczne, Agastja poprosił je, by się obniżyło na tyle, żeby mógł przez nie przejść i pozostało tak aż do jego powrotu. Mędrzec oszukał jednak górę, bo wrócił do domu inną drogą.

Ryszi Agastja oraz Ryszi Nagaradża Babadźi byli czcicielami Bogini Kali i osiągnęli stan fizycznej nieśmiertelności, co według misteriów jogi tantrycznej (także według) taoistów jest możliwe i realne, chociaż niełatwe do zrobienia.

Stub Ikona.png Ta strona to zalążek artykułu lub artykuł wymagający poprawek czy aktualizacji. Jeśli możesz, rozbuduj go, uzupełnij lub zamień zdezaktualizowaną zawartość na nową.