Bagala

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śri BagalaMukhi Devi Yantra

Bagala, Bagalamukhi - sanskryt. Bagalā-Mukhî; dosł. "Oszustka"; kobieta bogini często przedstawiana z głową żurawia, włada morderstwami, torturami, truciznami i magią. Hinduistyczna bogini boskiej magii, trucizn i okrucieństwa, jedna z Mahawidjas - wielkich zasad ezoterycznej wiedzy i mądrości. Bagala rządzi zdolnością odczuwania i subtelnej percepcji która pozwala osobom wrażliwym odbierać fakt czyjejś śmierci lub ciężkiego położenia na odległość. Pozwala współoczuwać troski i problemy, zagrożenie, chorobę i śmierć osób bliskich na odległość. Pojawia się praktykującym będącym w krytycznym cierpieniu, w czasie tortur i udręczenia. Jest jedną ze słynnej serii 10 Bogiń Mahavidyas: Kali, Tara, Śodashi, Bhuvaneśvari, Ćinnamasta, Bhairavi, Dhumavati, Bagala, Matangi and Kamala. Zgodnie ze świętym pismem "Todala Tantra", jej męskim partnerem jest Maharudra.

Bagalamukhi Devi spopiela błędne, fałszywe koncepcje i iluzoryczne wyobrażenia wielbicieli Boga poprzez swoje okrucieństwo. Inaczej mówiąc, w okrutny sposób uwalnia od złudzeń i błędnych wyobrażeń tych, co pozostając uczniami Boga Śiwa trwają w błędzie. W północnej Indii znana jest jako Pitambara. Bagala reprezentuje hipnotyczne moce boskości, udziela siddhi zdolności do jogicznej hipnozy. Pogromczyni demona Madan-Asura.

Największe świątynie Bagala-Devi znajdują się w stanie Himachal-Pradesh, w Nalkheda w pobliżu Shajapur oraz w Datia w stanie Madhya Pradesh. Kult Bagala Devi popularny jest także w Nepalu, gdzie wielka świątynia Bagalamukhi znajduje się w Newar w regionie Patan. Piękny Mandir Ma Bagalamukhi Devi znajduje się również w świętym mieście Varanasi.

Bagalamukhi Devi jest jedną z dziesięciu hinduskich Bogiń Mocy Bożej. Bagalamukhi Puja (Pudźa) wykonywana jest zgodnie z wedyjskim rytuałem aby pokonać i zniszczyć wrogów. Pudźa do Bagalamukhi nie tylko zmniejsza moc wrogów, ale również tworzy warunki w których wrogowie dostają się w beznadziejne położenie. Abhimantrit Bagalamukhi Yantra używana jest w tym samym celu. Chroni osobę wierną przed wrogami i siłami zła.


Bagalamukhi Maha-mantra (Wielka Modlitwa):

|| OM HLEEM BAGALAMUKHI SARVA DUŚTANAM VAAĆAM MUKHAM PADAM STAMBHAYA JIVHAAM KILAYA BUDDHIM VINAŚAYA HLEEM OM SVAHA ||

Oto znaczenie Bagalamukhi maha mantry:

Oh, Bogini, paraliżuj mowę i stopy wszystkich złych ludzi. Zniszcz, obetnij ich język, zniszcz ich intelekt.


Bibliografia

  • Marta Jakimowicz-Shah, Andrzej Jakimowicz Shah; Mitologia indyjska; Warszawa: WAiF, 1986, seria: mitologie świata.
  • Marjorie Leach: Uniwersalny leksykon bóstw. Oficyna Wydawnicza ATENA, 1998.