Baran

Z Himalaya-Wiki

Baran (♈) - po łac. Aries, sanskr. Mesza, Mesha) – pierwszy astrologiczny znak zodiaku, i pamiętać należy aby nie mylić znaku zodiaku z gwiazdozbiorem o tejs amej nazwie. Przypisuje się go osobom urodzonym podczas gdy Słońce było w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 0° a 30° długości ekliptycznej. Wypada to między 20/21 marca a 19/20 kwietnia – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 22 marca a 21 kwietnia. Znak Barana przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku, wtedy jest to znak ascendentu. Znak Barana przedstawiany przez głowę zwierzęcia, męskie przyrodzenie i pierwsze kiełki zboża.

Znak Barana w zachodniej astrologii helleńskiej pochodzi z Mezopotamii z III wiek p.e.ch., i najczęściej przedstawiany jest pod postacią zoomorficzną lub poprzez motywy związane z legendą o złotym runie. Według mitu, po raz pierwszy opowiedzianego przez Apolloniosa Rodyjskiego w poemacie Argonautika, Baran stał się konstelacją, na początku której cyklicznie zachodzi powtarzanie się równonocy wiosennej, oraz reprezentuje zwycięstwo bóstw słonecznych nad gwiazdozbiorami księżycowymi. Mityczne zwycięstwo w rzeczywistości było echem zmian jakie dokonały się w III wieku p.e.ch., czyli rzekomego przejścia od kobiecej i matriarchalnej koncepcji świata do patriarchalnego modelu. W rzeczywistości, w roku platońskim mamy okresy panowania patriarchatu w miesiącach platońskich nieparzystych i matriarchatu w miesiącach parzystych.

W astrologii Baran, będąc pierwszym znakiem zodiaku, jest symbolicznym znakiem wynurzenia się Słońca z zimowego mroku. Uznawany jest za najlepszą konstelację i świadka stworzenia świata. Specjalne znaczenie nabiera poprzez Zmartwychwstanie Zbawiciela przypadające właśnie na ten okres czasu. Jest głównym znakiem trygonu ognia i miejscem, gdzie spoczywa planeta Mars władająca ognistym znakiem Barana. Baran najczęściej jest łączony z postacią Jowisza, gdzie symbolizuje cnotę oraz jest symbolem Chrystusa, Mesjasza, Saoszjanta. Prócz tego ze znakiem wiązano Horusa, Hermesa. Ze znakiem Barana kojarzy się w astrologii Japonię, Niemcy i Polskę.

Osobom urodzonym pod znakiem Barana przypisuje się silną wolę i wytrwałe dążenie do celu. Mają być to osoby, na których można polegać i lojalne w związkach.