Bhadra

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bhadra(m) - powodzenie, pomyślność, błogostan, dobrobyt, obfitość, prosperujący, świadomość prosperująca, jedno z najbardziej starożytnych słów — pojęć, używane w najstarszych wedyjskich tekstach źródłowych.

Sylaba BHA oznacza — uzdrowienie, zdrowie, panowanie; BHAGAWAN — bycie panem sytuacji, panujący nad okolicznościami; BHAGA — dawca, posiada konotacje dawania błogości, dawanie, zdrowie, zdrowe podejście, uzdrawianie swojego wnętrza z tych rzeczy, które są dla nas dokuczliwe z powodu deprywacji albo nieistnienia w naszym życiu. Przykładem może być uzdrawianie swojego serca z powodu dawnych zranień miłosnych, kiedy nie możemy stworzyć nowego związku; uzdrowienie siebie z tego, że byliśmy wychowani w biedzie i nie wyobrażamy sobie, jak można żyć inaczej.

Bhadram oznacza błogość, co wskazuje, że do błogostanu należy wytworzyć pozytywne nastawienie, wytworzyć dobry nastrój do tego, do czego dążymy, do pracy nad tym, co realizujemy. Nie powinno to być nieprzyjemne ani wywoływać cierpienia z powodu naszego dążenia lub poczucia konieczności rezygnacji z innej rzeczy. Osiągając to, do czego dążymy, wprawiamy się w miły nastrój. Jeśli z czegoś zrezygnujemy dla naszego celu, to powinno to być w przyjemny sposób, bez dyskomfortu.

Bhaga — dawanie — co wskazuje, że dla dobrobytu dobrze być dawcą, wpuszczać energię w ruch by później wróciła, zwykle pomnożona. Przykładem może być pozbywanie się rzeczy niepotrzebnych, oddawanie ich innym osobom, którym mogą się przydać, by zrobić miejsce na coś nowego, czego pragniemy. Dajemy coś, by móc otrzymać.