Buddha

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Buddha - w spolszczeniu "Budda", to osoba przebudzona, oświecona, w szczególności osoba „oddana budzeniu” innych; słowo to pochodzi od pojęcia Buddhi, oznaczającego zrozumienie, posłannictwo, światło, bycie światłym, posiadanie jasnej, wyższej myśli, myśli światła. Buddha to istota oświecona; ktoś kto przebudził się ze stanu niewiedzy, wykroczył poza cierpienie ludzkiej egzystencji, posiadł najwyższą mądrość i zerwał z wszelkim przywiązaniem. Buddha to oświecony mistrz mądrości, iluminat, Ryszi. Dodatkowe określenia z jakimi najczęściej można się spotkać, to właśnie Ryszi, Mahapurusza - Wielka Istota, Dewatidewa, najwyższym bogiem z bogów, i Tathagata czyli ten, który urzeczywistnił drogę do wyzwolenia. Buddha to w indyjskim śiwaizmie oraz tantryzmie jedno ze 1008 Imion Boga Śiwa.

Buddha to stan przebudzenia świadomości Brahmana, dzielony na cztery fazy czy stopnie reprezentowane odpowiednio przez jedną z czterech twarzy Brahmana w personifikacji Brahma Boga. Zatopienie w kontemplacji Brahmana, Wszechducha, uważane jest za czterostopniowy proces wiodący ku oświeceniu. Cztery twarze Brahma Boga to uosobowienie czterech coraz wyższych stopni Dhyana, medytacji światła wiodących w coraz głębsze sfery urzeczywistnienia Wyższej Jaźni, Parampurusza, Paramatmana.

W sanskrycie, języku bogów indyjskich बुद्ध buddha – przebudzony, oświecony; chiń. fo (佛), fotuo (佛陀); kor. bul, pult'a; jap. butsu, butsuda, budda (仏陀); wiet. phật, phật-đà; tyb. sangdzie (སངས་རྒྱས།, Wylie: sangs.rgyas).