Mala
1. Mala (skt. japa mãla, mãla) - indyjski a także tybetański różaniec, sznur modlitewny. Licznik służący do odliczania ilości wykonanych mantr (modlitw) i innych powtarzalnych praktyk religijnych obecnych w szkołach skupionych wokół wedyzmu, dżinizmu, buddyzmu i hinduizmu. Sama nazwa mala jest terminem, który w sanskrycie oznacza "wieniec" lub "naszyjnik", natomiast japa można przetłumaczyć jako "powtarzana modlitwa" lub "jednostajne powtarzanie tonalnych wersetów świętych pism, zaklęć lub imion bóstw". Mala zbudowana jest ze sznurka, na który nawleczone są okrągłe korale. W tradycyjnej, dużej mali liczba korali to 108. Korale wykonane mogą być z drewna (najczęściej jest to drzewo rudrowe, sandałowe lub korzeń lotosu), kamienia, kryształu, kości nigdy tworzywa sztucznego, zawsze z naturalnego. Mala jest zakończona symboliczną stupą, a opcjonalnie niektóre korale mogą się wyróżniać (np. fakturą lub materiałem z jakiego zostały wykonane) i służyć w ten sposób jako pomocne w grupowaniu wykonanych praktyk liczniki. Tradycyjnie w Indii i Tybecie, w całym obszarze himalajskim używa się mali z ziaren drzewa Rudraksza. Słowo Rudraksza jest powszechnie synonimem pojęcia mãla.
Chrześcijański różaniec, który w oczywisty sposób jest podobny do mali, ma nazwę pochodzącą od określenia japa mala. Gdy rzymscy odkrywcy przybyli do Indii i zetknęli się z malą, zapamiętali określenie "jap mala" zamiast "japa mala". Jap w sanskrycie oznacza różę i tym sposobem mala trafiła do Imperium Rzymskiego jako rosarium, a w języku angielskim i polskim przyjęto przekład tego słowa jako odpowiednio rosary i różaniec.
2. Mala – termin ajurwedyjski - to odpady powstające w trakcie różnorodnych przemian metabolicznych w organizmie. Podstawowe mala to mocz, fekalia i pot. Odpowiednie wydalanie mala jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Zatrzymanie mala powoduje blokady w ciele, co w konsekwencji prowadzi do różnych chorób, podobnie jak spożywanie mala. Ludzie pijący mocz powodują u siebie rozliczne choroby i dolegliwości, ponieważ przez głupotę zatruwają się wtórnie tym, co sama natura odżuca wprocesie oczyszczania organizmu.
Wśród autentycznych metod ajurwedyjskich nie ma czegoś takiego jak urynoterapia, ponieważ mocz jest odpadem nie nadającym się do spożycia. Mocz zatruwa organizm i umysł, mocz zakwasza organizm, powodując często niewłaściwe, szkodliwe dla zdrowia ph. Adepci czarnomagicznych szkół orientalnych stosując komunię z demonami w postaci picia własnego moczu świadomie doprowadzają swój organizm do wyniszczenia, a umysł do ściemnienia z pomocą swej rytualnej komunii picia moczu. Zdrowe życie to także zdrowe wydalanie malas i oczyszczanie kanałów wydalania, chociażby poprzez lewatywy.