Prakryti

Z Himalaya-Wiki

Prakryti, także Prakriti lub Prakrti (sanskryt: प्रकृ्ति, prakṛti) jest według Bhagawad Gity podstawową naturą inteligencji, dzięki której Wszechświat istnieje i funkcjonuje. Jest opisana w Bhagawad Gicie jako "podstawowa siła napędowa". Jest to podstawowy składnik wszechświata i jest u podstaw wszelkiej aktywności stworzenia. Składa się z trzech gun, które są tendencjami lub trybami działania, znanymi jako sattwa (stwarzanie), radźas (utrzymywanie) i tamas (niszczenie). Sattva obejmuje właściwości dobra, światła i harmonii. Ludzie którzy mają sattwiczną naturę i których aktywności są oparte głównie na sattwie, będą mieli tendencję do szukania odpowiedzi dotyczących pochodzenia i prawdy o materialnym świecie. W odpowiednim wsparciem mogą oni osiągnąć wyzwolenie. Radźas jest związany z koncepcjami energii, aktywności, ambicji i pasji; mogą więc te właściwości mieć działanie wspierające lub dołujące i zależności od sposobu ich wykorzystania mogą mieć wspierające lub dołujące oddziaływanie na ewolucję duszy. Tamas jest związany z bezwładem, ciemnością, brakiem wrażliwości. Dusze tamasowe są uważane z pogrążone w ciemności i osiągnięcie wyzwolenia zabiera im najdłużej. Prakryti jest blisko związane z pojęciem Maji w wedyjskich pismach.

Mulaprakryti można przetłumaczyć jako "korzeń natury" lub "korzeń Prakryti"; jest to bliższa definicja 'podstawowej materii' i często jest określana jako esencja materii, aspekt Absolutu, który uwydatnia wszystkie dążeniowe aspekty Natury. Podczas gdy czysta Prakryti obejmuje klasyczny element ziemi czyli twardą materię, Mulaprakryti włącza w swą definicję także wszystkie inne klasyczne elementy, włączając w to te, które uważa się za jeszcze nieodkryte (niektóre tattwy).

W kontekście Śakti (żeńskich bóstw) jako energii Dewi Prakryti Śakti jednoczy Kudalini, Krija, Ićcza, Para, Dźńana i Mantrika Śakti. Każda z nich znajduje się w ćakrze.

Prakryti oznacza także naturę. Natura może być opisana jako środowisko. Jest także określana jako "żeński" aspekt przy "męskiej" Puruszy.

Według starożytnej wedyjskiej nauki ajurwedyjskiej trzy guny (sattwa, radżas i tamas) gdy odnoszą się do ludzkiej fizjologii są nazywane dośa: kafa (kapha), pitta i wata (vata). Równowaga lub nierównowaga tych dośa determinuje prakryti lub naturę ciała osoby.