Sangha

Z Himalaya-Wiki

Sangha, saMgha - dosłownie "zgromadzenie", "braterstwo"; nazwa wspólnoty praktykujących, mnichów i mniszek. Często nazwy "sangha" używa się też w odniesieniu do wspólnoty świeckich, praktykujących buddyzm, jednak pierwsze znaczenie jest znaczeniem podstawowym. W ezoteryzmie Wschodu termin używany w odniesieniu do ogółu inicjowanych czy wyświęconych członków jakiegoś zakonu czy bractwa.

Sangha jest zawsze jedna i tworzy całość. Jednak w jej skład wchodzić mogą różne ruchy i szkoły. Osoba świecka może wstąpić do sanghi w wieku dojrzałym lub jako dziecko. W buddyzmie mnichem można zostać na całe życie lecz nie jest to wymóg i wolno odejść z klasztoru do życia świeckiego jeśli się tego pragnie. Pozostaje się jednak wyświęconym jako tak zwany mnich świecki czy mniszka świecka.

Przełożony sanghi to saMghapati, co oznacza przywódcę, szefa lub wodza Braterstwa. Używa się też, częściej w buddyzmie terminu saMgharaja (Sangharadźa), co oznacza Króla czy Księcia Braterstwa Duchowego.

W jodze, kierownicy czy koordynatorzy ośrodków, grup medytacyjnych czy aśramów mają pozycję SaMgha-Pati i muszą być wyświęceni jako Aćarja (Nauczyciele). Termin Sangha nie jest współcześnie używany przez hinduską ortodoksję religijną, jednak jest w użyciu jako określenie wspólnoty inicjowanych uczniów i uczennic rozmaitych bractw ezoterycznych, szczególnie w śiwaizmie.

SaMgha-Gupta to Tajne Bractwo czy Okultne Braterstwo ezoteryczne, bractwo światła, świetlista rodzina.