Sensei

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sensei - (jap. 先生 dosł. „wcześniej urodzony”; „ten, który uczy”; w znaczeniu: „nauczyciel”, „mistrz”) – japoński tytuł honoryfikatywny (występuje jako przyrostek i rzeczownik) stosowany podczas zwracania się do członków parlamentu, nauczycieli, profesorów, prawników, lekarzy, polityków, artystów, pisarzy oraz do ludzi, którzy osiągnęli pewien poziom mistrzostwa we własnej dziedzinie.

Potocznie oznacza zwrot do osoby uważanej za swojego mistrza, przywódcę duchowego, który zawsze swą złota myślą jest w stanie pomóc w każdej sytuacji.

Sensei jest stosowane powszechnie, aby pokazać respekt mówiącego wobec kogoś, kto osiągnął pewien poziom mistrzostwa w swojej dziedzinie. W japońskich sztukach walki jest to termin określający starszego stopniem instruktora. Zazwyczaj odnosi się on do osoby posiadającej 3 lub 4 dan, ale formy grzecznościowe nakazują zwracać się w ten sposób również do wszystkich posiadających stopień 1 i 2 dan.

Terminem ō-sensei (jap. 翁先生 dosł. „czcigodny mistrz”) często określa się założycieli sztuk walki w ramach budō, np. Morihei Ueshiba twórca aikido.

W tradycyjnym japońskim systemie uzdrawiania Reiki tytułem sensei określa się - mistrza nauczyciela - przekazującego techniki uzdrawiania energią ki.


Linki zewnętrzne

Autentyczne japońskie Usui Reiki wedle norm i zasad japońskiego Nihon Usui Reiki Ryoho Gakkai

Niektóre mało znane aspekty japońskiego Usui Reiki w nauczaniu Usui Reiki Gakkai