Szajch

Z Himalaya-Wiki

Szajch, z arab. شيخ – szajch – dosłownie 'starzec', 'naczelnik', 'mistrz', 'król' (per. szach), w spolszczeniu szejk — duchowy przywódca szkoły sufich. Szajch jest duchowym nauczycielem, który prowadzi ucznia (murid) od wiedzy o jego jaźni, do wiedzy o Bogu. Szajch jest autentycznym przewodnikiem, do którego poszukujący Prawdy (al-Haqq) musi się zwrócić, robiąc tak zwraca się w stronę Boga Najwyższego (nie oznacza to jednak, że szajch Boga zastępuje, jest on jedynie przypomnieniem celu, dla którego człowiek został stworzony, to znaczy poznania Boga). Sufi mówią, iż ten, kto nie posiada szajcha za przewodnika, ten za przewodnika będzie mieć szatana (tzn. kierować się tylko będzie tylko głosem własnego ego). Na ścieżce sufickiej Szajch jest niezbędny, tak samo jak powietrze do życia na Ziemi.

Duchowa praca, alchemiczna transformacja, która się odbywa pod kierownictwem duchowego przewodnika Szajcha, polega na odsłanianiu i paleniu zasłon, aby tylko Promieniująca Twarz Boga mogła być ujrzana. Zasłona jest jednak odsłonięta tylko dla tego, kto jest na to przygotowany.

Prawdziwy suficki Szajch zawsze może wykazać się pochodzeniem i genealogią swojej ścieżki, silsilą, łańcuchem przekazu.

Szajch to powszechnie stosowane określenie arabskiego władcy (plemienia lub terytorium), naczelnika plemiennego, także w bardzo dawnych czasach. Szajch to także tytuł honorowy wyższej rangi duchownego muzułmańskiego, jednak najczęściej stosowany w ruchach sufickich i sufizujących - nawiązujących do sufizmu.

Mianem szejk współcześnie często określa się potocznie zamożnego mieszkańca Bliskiego Wschodu, szczególnie jeśli jego majątek ma swoje źródło w sprzedaży ropy naftowej.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce