Szkoła Ezoteryczna

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szkoła Ezoteryczna - to tradycyjna szkoła w której nauczane są dziedziny wiedzy tajemnej wiodące do wtajemniczenia, o której nie ma pojęcia świat profanów.

W szkole ezoterycznej prowadzi się nauczanie wielu ezoterycznych nauk, w tym filozofii wieczystej, gematrii (numerologii), astrologii, radiestezji (rabdomancji), bioenergoterappii, symbologii, angelologii, demonologii, sztuki egzorcyzmowania, leczenia duchowego, sztuk mantycznych (kartomancja, chiromancja etc.), fizjonomiki, chirologii, amuletów i talizmanów, eliksirów (ziołolecznictwo), analizy i programowania snów, ekzterioryzacji, parapsychologii (nadpsychologia, wiedza o duszy czy jaźni), sugestopedii, hipnozy, białej magii ale nade wszystko ćwiczy się uczniów przyjętych w kierunku rozwoju zdolności parapsychicznych i duchowych (charyzmatycznych, magicznych, siddhi). Istotną częścią nauki i praktyki w szkole ezoterycznej jest wiedza o oświeconych mistrzach duchowej Hierarchii.

Kandydaci do szkoły ezoterycznej muszą się wykazywać szczególnymi predyspozycjami w kierunku parapsychologicznym, w kierunku zdolności nadzmysłowych. Zwykle osoby kandydujące do szkoły ezoterycznej bada się metodami astrologicznymi i gematrycznymi czy spełniają minimum wymagań w postaci tzw. daru astrologicznego, daru wieszczego, daru okultystycznego, daru magicznego etc. Szkoła ezoteryczna nie przyjmuje wszystkich chętnych na zasadzie "jak leci" czy "każdego kto płaci czesne" - zawsze jest szkołą dla wybranych, zarówno pod względem etyczno-moralnym jak i z powodu uzdolnień, darów czy wyraźnych predyspozycji ezoterycznych (okultystycznych). Szkoła dla wszystkich, jawnie publikujące swoje adresy, robiące nabory z ogłoszeń - na pewno nie mają charakteru ezoterycznego, a co najwyżej egzoteryczny lub czasem mezoteryczny. Szkoła ezoteryczna jest tajemna, dostępna tylko dla wybranych z odpowiednimi predyspozycjami widocznymi w umiejętnościach lub portrecie astrologiczno-gematrycznym. Niektórzy do szkoły ezoterycznej kwalifikują na podstawie rozbudowanej diagnostyki psychoenergetycznej, z pomocą technik radiestezyjnych, gdzie tradycyjna magiczna różdżka wskazuje wybranych.

Kwalifikacja na podstawie uzdolnień, charakterystyczna dla starych tradycji egipskich, chaldejskich i perskich, kwalifikowała na podstawie testów, które często były krytyczne dla oszukujących kandydatów, którzy nawet ginęli nie umiejąc rozpoznać, który zupa na dwóch talerzach jest zatruta lub które drzwi z sali prowadzą na wolność, a które do piwnicy bez wyjścia (gdzie kandydat umierał). Osoby twierdzące, że mają jakieś nadzysłowe zdolności testowano bardzo dyskretnie i bardzo surowo. Współcześnie, często dostaje się typowych pięć zadań z dziedziny znajdowania z pomocą wahadełka ukrytych przedmiotów magicznych (amuletów, talizmanów) w pomieszczeniach oraz w plenerze, zdaje się z testy z odgadywania symboli ukrytych w kopertach etc.

Szkoły ezoteryczne mieszczą się zwykle w ustronnych miejscach o bardzo dobrej i nieskażonej energii przyrody, silnych witalnie, o dużym natężeniu energii witalnej (o dużym skupieniu Mocy). Nie ma możliwości aby uczyć się działań psychoenergetycznych i magicznych w miejscach hałaśliwych, uczęszczanych przez tłumy profanów, gęsto zamieszkałych. Często mieszczą się w odległych górskich ustroniach, w starych zamkach, w miejscach odosobnieniowych, z dala od tzw. cywilizacji.

W tradycyjnej szkole ezoterycznej zdobywano wiedzę robiąc dokładne notatki z nauk przekazywanych przez ezoterycznych nauczycieli, a almanachy wiedzy, podreczniki własnorecznie przepisywano, co jest od zawsze częścią procesu ezoterycznej nauki i praktyki. W ezoterycznych szkołach europejskich, od czasów Pitagorasa, kładziono nacisk na rozwój zdolności matematycznych, w tym geometrycznych, a liczbowanie zwane dzisiaj numerologią znano jako rodzaj psychologii matematycznej.

W szkole ezoterycznej nauka podstawowa trwa przynajmniej siedem lat, a w ósmym roku przechodzi się rodzaj egzaminów końcowych. Pełny okres nauki to 12 do 20 lat terminowania u mistrza prowadzącego szkołę ezoteryczną (magiczną), przy czym bardziej praktyczne zagadnienia magiczne są w zaawansowanej części nauki i praktyki. Perska szkoła magów przyjmuje cykl jowiszowo-saturnowy liczący średnio 20 lat, od koniunkcji do koniunkcji (w czasie koniunkcji Jowisza z Saturnem udziela się końcowych wysokich wtajemniczeń oraz organizuje nowy cykl przyjęć uczniów).

Uczniowie szkoły ezoterycznej tak długo powtarzają program danej klasy (poziomu nauki) aż gruntownie i dogłębnie opanują wymagany materiał, w praktyce wielu powtarza klasy (poziomy), a proces nauki może się znacząco wydłużyć. Nie ma czegoś takiego jak zaliczenie przedmiotu bez gruntownego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Osoby o nieodpowiednich zachowaniach etyczno-moralnych są z reguły natychmiast usuwane bez prawa powrotu do szkoły. Tradycyjnie, klasą (lub poziomem) w szkole ezoterycznej nazywamy pewien zakres materiały wymagany do gruntownego opanowania - jest to zatem rodzaj stopnia osiągniętego w wyniku nauki, praktyki i służby, potwierdzonego egzamienem końcowym, a nie zaliczenie roku szkolenego czy czasowego okresu nauki.

Należy pamiętać, że pochodzace z języka greckiego słowa "ezoteryzm", "hermetyzm", oznaczają dokładnie to samo co pochodzące z łaciny słowo 'okultyzm', w tłumaczeniu na polski: wewnętrzny, tajemny, tylko dla wybranych. Szkoła ezoteryczna jest szkołą hermetyczną, szkołą okultystyczną, szkołą wiedzy tajemnej, wewnętrznej, ukrytej, strzeżonej, mistycznej i magicznej, misteryjnej. Ezoteryzm mocno koncentruje się na podążaniu ku duchowemu oświeceniu i wewnętrznych praktykach duchowych dla sublimacji i przemienienia (wtajemniczenia). W tradycyjnej szkole ezoterycznej można wyrożnić nurty perskiej magii, kabalistyczne (semickie), sufickie Arabsko-perskie), wedyjsko-tantryczne (wschodnie), egipskie, orficko-pitagorejskie (najczęstsze w Europie). Najstarszą znaną szkołą ezoteryczną jest szkoła mistrza El Moryah.

LINKI ZEWNĘTRZNE

Szkoła Ezoteryczna Mistrza El Moryah