Waiśja

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waiśja

Waiśja (Sanskryt: वैश्य, ang. vaiśya) – trzecia w hierarchii, zaraz po kszatrijach, warna. Spośród czterech warn - statusów społecznych wyżej stoją kszatrijowie a najwyżej bramini. Waiśowie zajmują się produkcją, handlem, rolnictwem itp.

Tradycyjne obowiązki

Indyjskie teksty religijne wyznaczają Wajśjom tradycyjne role w agrokulturze i wypasie bydła, ale z czasem stali się oni także posiadaczami ziemi, handlarzami i bankierami. Waiśjowie razem z członkami kast Bramińskiej i Kszatrijami twierdzą o sobie, że mają status dwidźa (podwójnie urodzonych - drugie narodziny duchowe) po otrzymaniu inicjacji. Indyjskim handlarzom przypisuje się rozprzestrzenienie kultury indyjskiej do rejonów tak odległych jak południowo-wschodnia Azja.

Historycznie waiśjowie byli również zaangażowane w role inne, niż tradycyjny wypas, handel czy kupiectwo. Według historyka Ram Sharan Sharma, Imperium Guptów było dynastią waiśjów, która "mogła pojawić się jako reakcja przeciw opresyjnym władcom". Harśa, panujący w VII wieku król północnych Indii pochodził także z warny Waiśjów.