Waka

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Waka (czytaj: Łaka) - japońskie poeamty misyczno-etyczne z nauką duchową i uzdrowicielską, które są jednocześnie duchowymi pieśniami intonowanymi lub recytowanymi przez adeptów autentycznego Usui Reiki na wszystkich stopniach inicjacji. Waka oczyszczają i rozświetlają aurę oraz wznoszą świadomość na wyższe stopnie.

Waka pełnią rolę specyficznej mistycznej poezji śpiewanej w japońskich tradycjach rozwoju wewnętrznego. Waka, także cesarskie Waka zwane Gyosei pisane są zwykle w rytmie sylabicznym 5-7-5-7-7, zawierają się w pięciu liniach pokazując głębokie myśli i przeżycia natury metafizycznej, dając rady na drodze rozwoju moralnego i duchowego, dzieląc się przeżyciami estetycznymi.

Usui-son na użytek praktyki wybrał 125 Waka napisanych przez Cesarza Meji jako poematy 31 sylabowe w rytmie 5-7-5-7-7 sylab w wersecie. Łącznie używa się 125 Waka, z czego 25 pierwszych bardzo często. Mikao Usui kiedy prowadził spotkania grup Reiki czyli Shuyokai (Reiki Mawashi) zawsze zaczynał śpiewanem Waka, co zajmowało zwykle nawet jedną trzecią część całego spotkania.


Przykłady poematów Waka:

TEN-NIEBO: Asamidori/Sumiwataritaru/Oozola No/Hiroki Onaga/Kokoro Tomogana.

tłumaczenie: "Jaśniejąco-zielonkawe i bezchmurne Wielkie niebiosa chciałbym także mieć takie Kokoro (serce i ducha)


TOMO-PRZYJAŹŃ: Ayamachi wo/Isamekawashite/Shitashimu ga/Makoto no tomo no/Kokoro naruramu.

tłumaczenie: "Bycie w przyjaźni oznacza zdolność pokazania sobie wzajemnie naszych błędów. Oto prawdziwa świątynia przyjaźni."


KAMI-BÓG: Meni mie nu/kami ni mukaite/hajizaruwa/hito no kokoro no/makoto nari keri.

tłumaczenie: "Masz prawdziwie czystą duszę jeśli nie masz czego wstydzić się w obliczu Boga, którego nie widzisz, który wszystkich zna."Linki zewnętrzne

Autentyczne japońskie Usui Reiki wedle norm i zasad japońskiego Nihon Usui Reiki Ryoho Gakkai

Niektóre mało znane aspekty japońskiego Usui Reiki w nauczaniu Usui Reiki Gakkai