Wirja

Z Himalaya-Wiki

Wirja - w sanskrycie: वीर्य trl. vīrya; palijskie: wirija; moc, heroizm, mężność; siła woli, energia, odwaga; pracowitość, pilność, skrzętność; wysiłek, staranie, natężenie, konsekwencja. Wirja jest identyczna z szóstym członem Szlachetnej ośmiorakiej ścieżki. Wirja wywodzimy od pojęcia Wira (vīra) w znaczeniu bohater, heros, dzielny i odważny człowiek, szczególnie na ścieżce rozwoju duchowego.

  • Odwaga (dzielność) podobna zbroi - to entuzjazm do praktyki, oddanie dharmie całego siebie.
  • Odwaga wprowadzona w czyn - oznacza rozpoczęcie praktyki natychmiast, bez ociągania się i kontynuowanie jej cały czas.
  • Odwaga, która nie zna zaspokojenia - to ciągłe poczucie niedosytu, które motywuje do dalszego wysiłku.

Jogasutry Ryszi Patańdźali w rozdziale 1.20 wymieniają cechę wirja jako niezbędną na jogicznej ścieżce wiodącej do duchowego urzeczywistnienia czyli do samadhi. W rozdziale 2.38 Jogasutr wspomina się wirję jako cechę w uzyskiwaniu której pomocna jest praktyka brahmaćarja czyli boski sposób życia, w tym oszczędzanie energii płciowej przed zbyt rozrzutnym marnotrawieniem.

Kto nie jest dzielnym (dzielną) i mężnym (mężną) bohaterem (bohaterką), nie może zostać joginem (joginią).

Wirja leży u podstaw niestrudzonego wysiłku prowadzącego do do tego co zbawienne, a odrzucania tego, co pogrążające w ciemności i chaosie. Wirja potrzeba jest w odsłanianiu prawdy oraz dążeniu do objawienia (gnozy, marefy, samadhi).