Rudraksza
Rudraksza - Mala wąskolistna czyli Elaeocarpus angustifolius, dewanagari: रूद्राक्ष, trl. rudrāksa, Oko Rudra Boga – gatunek drzewa z rodziny eleokarpowatych (Elaeocarpaceae). Rośnie dziko w Chinach (prowincje Hainan, Yunnan i region autonomiczny Guangxi), na Półwyspie Indyjskim, w Indochinach, Malezji, w Australii, na Fidżi i w Nowej Kaledonii. Rudraksza według tradycji indyjskiej przynosi szczęście i powodzenie w przedsięwzięciach, ochrania przed złem i wpływami demonów tym, którzy powtarzają Imię Boga Śiwa lub Rudra czyli starszej postaci Śiwa Boga. Rudraksha (Rudraksza - Rudra Aksza) w odniesieniu do Rudra to owoce z drzewa rudrowego, a także używany przez śiwaizm w formie naszyjnika rodzaj różańca z rozmaitą ilością koralików, w tym najczęściej 108. Rudraksza to dosłownie Oko Rudra, bo Aksza (Aksha) oznacza Oko.
Owoców drzewa Rudraksza używa się między innymi do robienia sznurów modlitewnych (mala) popularnych w buddyzmie i hinduizmie. Mala z rudrakszy składa się najczęściej ze 108 pestek, czasem z 1008 pestek. W hinduizmie często jest owijana wokół ramion i szyi przez sadhu i figury Śiwa Boga w mandirach. W śiwaizmie (jodze i tantrze) używany jest powszechnie do odliczania odmawianych mantr podczas medytacji i zliczania liczby wyrecytowanych modlitw. W buddyzmie tybetańskim mala z rudrakszy także używana jest do szczególnych praktyk tantrycznych.
Rudraksha jest wielkim wiecznie zielonym drzewem liściastym, dość szybko rosnącym, którego nasiona są używane do różańców w hinduizmie. Rośnie w obszarze Himalajów do Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji, Nowej Gwinei, Australii, Guamu i Hawajów. Drzewo owocuje już w 4 roku tworząc niebieskie owoce. Nasiona przed wysiewem należy namoczyć w gorącej wodzie przez 24h-48h (dobrym rozwiązaniem będzie termos). Następnie wysiewamy na głębokość 1,5 cm do ziemi dobrze przepuszczalnej wodę o ph 5,5-7,5. Stanowisko w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wody umiarkowanie ale regularnie nie przelewać.