Ku-Jogin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Ku-jogin''' - w hinduizmie dosłownie "zły jogin", "fałszywy jogin". Traktaty takie jak "Bhagawatapurana" (2.4.14) czy "Uddhawagita" (23.29), osoby praktykujące jogę w niewłaściwy sposób, bez należytych podstaw określają terminem złego jogina, Ku-jogina. Jest to praktykant, który z powodu błędów nie może osiągnąć celów jogi, takich jak boskość, uduchowienie, oświecenie czy wyzwolenie.  
'''Ku-jogin''', ang. ku-yogi - w tradycjcach dharmicznych, w tym w hinduizmie dosłownie "zły [[jogin]]", "fałszywy jogin". Traktaty takie jak "Bhagawatapurana" (2.4.14) czy "Uddhawagita" (23.29), osoby praktykujące jogę w niewłaściwy sposób, bez należytych podstaw określają terminem złego jogina, Ku-jogina. Jest to praktykant, który z powodu błędów nie może osiągnąć celów jogi, takich jak boskość, uduchowienie, oświecenie czy wyzwolenie.  


'''Ku-jogin''' to osoba, która porzuciła guru, dała się zwieść przeszkodom, wątpliwościom, obawom w czasie wizji, innym ludziom czy demonom (asurom). Ku-jogin osiąga psychiczną pustkę, jałowość duchową, próbuje udawać oświeconą jaźń lub nagle porzuca ścieżkę, bo mu "nic nie daje", doświadczając kryzysu w życiu duchowym - zawsze z powodu poczynionych błędów i nieumocnienia podstaw w sposób należyty. Klasycznie wymienia się dziewięć poważnych błędów w praktyce jogi i tantry.  
'''Ku-jogin''' to osoba, która porzuciła [[guru]], dała się zwieść przeszkodom, wątpliwościom, obawom w czasie wizji, innym ludziom czy demonom ([[asura|asurom]]). Ku-jogin osiąga psychiczną pustkę, jałowość duchową, próbuje udawać oświeconą jaźń lub nagle porzuca ścieżkę, bo mu "nic nie daje", doświadczając kryzysu w życiu duchowym - zawsze z powodu poczynionych błędów i nieumocnienia podstaw w sposób należyty. Klasycznie wymienia się dziewięć poważnych błędów w praktyce jogi i [[tantra|tantry]].  


[[Category:Hasło]]
Generalnie, niewłaściwie prowadzona praktyka medytacji, jogi, tantry, wszelkiego rozwoju duchowego, może prowadzić do zejścia na ścieżkę [[asura|asurów]], [[rakszas|rakszasów]] i [[piśaća|piśaćów]] (diabłów) czyli do stadium ku-jogina (kuyogi).
[[Category:Laja Joga]]
 
[[Category:Hasło]][[Category:Laja Joga]][[Category:Demonologia]]

Wersja z 10:56, 9 sty 2017

Ku-jogin, ang. ku-yogi - w tradycjcach dharmicznych, w tym w hinduizmie dosłownie "zły jogin", "fałszywy jogin". Traktaty takie jak "Bhagawatapurana" (2.4.14) czy "Uddhawagita" (23.29), osoby praktykujące jogę w niewłaściwy sposób, bez należytych podstaw określają terminem złego jogina, Ku-jogina. Jest to praktykant, który z powodu błędów nie może osiągnąć celów jogi, takich jak boskość, uduchowienie, oświecenie czy wyzwolenie.

Ku-jogin to osoba, która porzuciła guru, dała się zwieść przeszkodom, wątpliwościom, obawom w czasie wizji, innym ludziom czy demonom (asurom). Ku-jogin osiąga psychiczną pustkę, jałowość duchową, próbuje udawać oświeconą jaźń lub nagle porzuca ścieżkę, bo mu "nic nie daje", doświadczając kryzysu w życiu duchowym - zawsze z powodu poczynionych błędów i nieumocnienia podstaw w sposób należyty. Klasycznie wymienia się dziewięć poważnych błędów w praktyce jogi i tantry.

Generalnie, niewłaściwie prowadzona praktyka medytacji, jogi, tantry, wszelkiego rozwoju duchowego, może prowadzić do zejścia na ścieżkę asurów, rakszasów i piśaćów (diabłów) czyli do stadium ku-jogina (kuyogi).