Uriel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{W edycji}}
{{W edycji}}
[[Image:Archanioł Uriel.jpg|thumb|Archanioł Uriel]]
'''Uriel''' (אוּרִיאֵל, Fanuel lub Ariel - „ogień Boży” lub „światło Boga”) – według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah.
'''Uriel''' (אוּרִיאֵל, Fanuel lub Ariel - „ogień Boży” lub „światło Boga”) – według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah.



Wersja z 20:04, 12 mar 2017

Stub Ikona.png
Ten artykuł jest aktualnie w czasie w edycji. Aby zapobiec konfliktom prosimy nie edytować strony do czasu usunięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona w historii tego artykułu lub na stronie historii ostatnich zmian naszej wiki. Jeżeli trwałoby to zbyt długo, skontaktuj się z administratorem Dakszanem lub z użytkownikiem o nicku Kundalin. Dziękujemy!
Archanioł Uriel

Uriel (אוּרִיאֵל, Fanuel lub Ariel - „ogień Boży” lub „światło Boga”) – według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah.

Milton opisał Uriela jako archanioła, jednego z tych siedmiu, co najbliżej tronu Bożego stoją oraz jako regenta Słońca, którego w Niebiosach Najprzenikliwszym [...] nazwano z duchów. W The State of Innocence Dryden przedstawił Uriela zstępującego z nieba na rydwanie ciągniętym przez białe konie. Jak przypuszcza Anscar Vonier, Uriel „jest duchem, który stał u bram raju utraconego z mieczem ognistym w dłoni”. Zdaniem Louisa Ginzberga określenie „Książę Światłości” odnosi się jedynie do Uriela.

Pomimo sławy, jaką się cieszył, Uriel był jednym z aniołów, których kult został oficjalnie potępiony przez papieża Zachariasza podczas synodu rzymskiego w 745 r. (ten sam los spotkał m.in. Raguela i Tubuela). W judaizmie natomiast jeszcze dziś spotyka się ślady kultu „świętego Uriela”. Współcześni Żydzi przed snem odmawiają modlitwę zawierającą słowa: „W imię Pana (JHWH), Boga Izraela, niech Michał stanie po mojej prawicy, Gabriel po lewicy, Uriel przede mną, Rafał za mną, a ponad głową przebywa obecność (Szekina, Sakinah) Boga”.

Archanioł Uriel oświeca umysły ludzkie. Zsyła natchnienie na misjonarzy oraz naukowców i poetów, którzy służą Bogu. Archanioł Uriel nie jest wymieniony z imienia w księgach Biblii protestantów, ale wiara w niego czy wiedza o nim jest oparta na tradycji chrześcijańskiej oraz księdze Ezdrasza i księdze Enocha. Jest także uważany za anioła skruchy, pokuty i zadośćuczynienia. Jest patronem ludzi urodzonych we wrześniu. Uważa się, że był jednym z aniołów, którzy z płonącymi mieczami stali w bramie Ogrodu Eden. Jest również powiernikiem kluczy do bram piekieł, odpowiedzialnym za ukaranie grzeszników.

Archanioł Zbawienia (jak w Czwartej Księdze Ezdrasza) oraz Światłości. W etiopskiej Księdze Henocha - archanioł "sprawujący władzę nad gromem i trwogą". W życiu Adama i Ewy Uriel jest aniołem skruchy. Według Ewangelii Bartłomieja, Uriel został stworzony jako piąty Archanioł, po Satanaelu, Michale, Gabrielu i Rafale. W Apokalipsie Eliasza, Uriel jest jednym z dwóch Archaniołów (drugim jest Michał), który w dniu Sądu Ostatecznego zaprowadzą do raju naznaczonych pieczęcią Chrystusa. W Starym Testamencie


Uriel - Ariel - Lew Boży

ARIEL (Ariael), dosłownie Lew Boży, to kolejne wspaniałe imię archanielskie, ktorym określana była Jerozolima, a także każda Świątynia Ducha w ogólności. Ariel wyobrażany jest jako anioł cherubinowy o głowie podobnej do Lwa i zwany jest niebiańskim Lwem, Sfinksem. Miasto Ariopolis było w starożytności zbudowane wokół Świątyni Ariela, który jest uważany za jednego z potężnych władców Ziemi i Wody, stąd wszystko co żyje na ziemi i w wodzie poddane jest władzy Ariela. Ariel bywa też zaliczany do głównych władców wiatru oraz należy do hierarchii aniołów kary, słusznej odpłaty, gdyż jako duch tego, co na lądzie, w morzu i powietrzu, posiada wiedzę i władzę nad wszystkimi stworzeniami tej planety, a jego ziemską siedzibą są Ołtarze i Świątynie Ognia, gdyż Ariel jest od zawsze aniołem Ognia Ofiarnego, Ognia Świątynnego! Ariel jest potężnym władcą, gdyż jako Anioł-Książe przynależy do sfery Aralim (Erelim), czyli do chóru Tronów, aniołów Arielowych. Ariel wspiera też leczniczą działalność Rafaela Archanioła poprzez uzdrawiającą moc leczniczego Ognia rozpalanego w Świątynnych miejscach na szczytach gór. W istocie Ariel to bardzo ognisty anioł, wielki duchowo, ogarniający planetę, będący Ogniem kontrolującym żywioły ziemi, wody i wiatru. Jedną z niebiańskich siedzib Ariela Archanioła jest niebiańska, wyższa Jerozolima, Świątynia Pokoju. Ariel, zwany też Ariael, jest Aniołem naznaczonym nad narodami Arjów, narodami wedyjskiej kultury,do której należą zarówno Hindusi, Grecy jak i Słowianie (Polacy), a jego orientalne, dobrze znane imię to Arjaman!