Abhiszeka

Z Himalaya-Wiki

Abhiszeka, abhiSeka - w dewanagari: अभिषेक trb. abhiṣeka - praktyka oczyszczania i magnetyzowania wody z pomocą mantramów przewija się w każdym z dziesięciu przedmiotów tantrycznych jako istotna część rytuałów. Magnetyzowana woda używana jest do spryskiwania przedmiotów, osób czy miejsc, a także do obmywań i kąpieli. Woda jest także magnetyzowana do spożywania dla różnych celów, w tym medycznych, gdy jest nośnikiem leków, naparów, odwarów czy maceratów. Adepci muszą także opanować sztukę wykonywania talizmanów z rozmaitych metali i innych materiałów (Kańkańa Kavaća - kaGkaNa kavaca), sztukę rysowania i malowania jantr tantrycznych (Patta - paTTa) oraz kilka podobnych użytecznych umiejętności. 

W hinduizmie i buddyzmie rytualne obmywanie wizerunku czy posągu bóstwa lub lingamu - znaku Boga, Śiwa. Niegdyś zwyczaj związany z namaszczeniem władcy podczas koronacji, obecnie zachowany przy konsekracji obrazów i posągów. Wizerunki bogów i bogiń polewa się ghi, wodą zmieszaną z mlekiem lub kurkumą i obsypuje kwiatami.

Bibliografia

  • Louis Frédéric: Słownik cywilizacji indyjskiej. Przemysław Piekarski (red. nauk.). Wyd. 1. T. 1. Katowice: Wydawnictwo "Książnica", 1998, s. 17, seria: Słowniki Encyklopedyczne "Książnicy".