Diwali

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dipwali.jpg

Diwali, Dipawali (Dīpāvalī, Deepavali) - to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych świąt w hinduizmie oraz całej tradycji wedyjskiej, dharmicznej, popularnie nazywane „świętem świateł”, dharma-jyoti, światłem prawości. Jego datę wyznacza księżycowo-słoneczny kalendarz indyjski, przypada przed nowiem księżyca na koniec miesiąca aświna (w kalendarzu gregoriańskim między połową października a połową listopada). W północnych Indiach trwa zawsze pięć dni i jest połączone z Nowym Rokiem Bogini, podobnie jak Celtyckie Samhein, w południowych (Dipawali) trwa cztery dni (Nowy Rok obchodzi się tu zwyczajowo na wiosnę).

Nazwa „Diwali” jest skróconą formą Dipawali. W sanskrycie Dīpāvalī, od dīpa avali – „rząd świateł” lub - linia dynastyczna - gdyż Avali to także dynastia, sukcesja, linia sukcesji. Praktycznie w czasie tego święta zapalamy oliwne lampki lub woskowe świece i dużo medytujemy ze Światłem, także ze Światłem Oświecenia przekazywanym w Linii Sukcesji Śri Guruh.

Sanskryckie słowo dipawali oznacza dosłownie „rząd lamp” (od słów dipa = „lampa” oraz awali = „rząd”) i odnosi się do lampek oliwnych z wypalanej gliny, które są zapalane przed każdym domem na powitanie bogini Lakszmi. Lampki symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Oprawę święta wzbogacają sztuczne ognie i dekoracje kwiatowe. Diwali jest obchodzone z rozmachem, towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne. Jest to jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt obchodzonych przez 5 dni szczególnie w Indiach północnych. Stanowi okazję do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, których obdarowuje się słodyczami.

Diwali jest obchodzone przez pięć kolejnych dni pod koniec hinduskiego miesiąca Ashwayuja. Występuje zwykle w październiku / listopadzie, i jest jednym z najbardziej popularnych i wyczekiwanych festiwalach w Indiach. Hindusi i Sikhowie jednakowo traktują go jako święto życia i skorzystać z okazji, aby wzmocnić więzi rodzinnych i społecznych. Według hinduistycznego kalendarza (w którym to miesiąc księżycowy rozpoczyna się po pełni księżyca), wyznaczająca Diwali amawasja będzie 15 dniem miesiąca kartika. Według kalendarzy, w których miesiąc księżycowy rozpoczyna się po nowiu, będzie to 30 dzień miesiąca aszwin. Diwali zwykle trwa pięć dni, w których Lakshmi Puja (amawasja) wypada trzeciego dnia. Całe obchody trwają więc odpowiednio od 13 do 17 dnia kartika lub od 30 dnia aszwin do 2 dnia miesiąca kartika.

Dipawali jest to jedno z najważniejszych tradycyjnych świąt obchodzonych w całych Indiach znany jako "Festiwal Światła", które symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. W tym czasie świętuje się zwycięstwo hinduskiego boga Rama nad demonem Ravana. Obchody tego wydarzenia obejmują lampy oświetleniowe i fajerwerki, które symbolizują nadzieję i przywracanie.

Diwali powszechnie jest znane jako "festiwal światła", jednak jego najbardziej znaczące ezoteryczne znaczenie jest "świadomość wewnętrznego światła". Filozofia hinduska twierdzi, że istnieje coś poza fizycznym ciałem i umysłem, co jest czyste, nieskończone i wieczne, czyli Atman. Podobnie jak świętujemy narodziny naszego fizycznego bytu, Diwali jest świętem światła wewnętrznego, które rozświetla wszystkie ciemności, usuwa wszystkie przeszkody i rozwiewa wszelką niewiedzę, przebudza jednostkę do swojej prawdziwej natury, nie jako ciało, ale jako niezmienną, nieskończoną i transcendentną rzeczywistość. Przy przejawieniu Atmana, pojawia się uniwersalne współczucie, miłość i świadomość jedności wszystkich rzeczy (większa wiedza). A to z kolei daję Anandę - wewnętrzną radość i pokój.


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego