Indraprastha

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HastinapuraToKhandavaprasth.jpg

Indraprastha (sansk.इन्द्रप्रस्थ) - oznacza równinę Indry lub miasto Indry. Jest wspomniane w starożytnej literaturze indyjskiej jako miasto królestwa Kuru. Było stolicą królestwa rządonego przez Pandawów w eposie Mahabharata.

Uważa się, że Indraprastha znajdowała się w rejonie dzisiejszego Nowego Delhi, stolicy wspóczesnych Indii - w Starym Forcie (Purana Qila)

Miasto jest znane również jako Khandavaprastha lub Khandava Forest. Nazwa pochodzi od regionu leśnego położonego nad brzegiem rzeki Yamuna, który (według Mahabharaty) został oczyszczony przez Krishnę i Ardźuna, aby zbudować miasto.

Chociaż miasto całkowicie zniknęło,kilka innych źródeł potwierdzają jego instnienie. Wzmiankę o tym możemy odnaleźć w literaturze buddyjskiej i Jainska z VI wieku p.n.e. Miasto jest wspomniane jako Indapatta lub Indapattana w tekstach buddyjskich w języku palijskim, gdzie jest opisany jako stolica Królestwa Kuru położonego nad rzeką Jamuną. Literatura buddyjska wspomina również o Hatthinipurze (Hastinapura) i kilku mniejszych miastach i wioskach królestwa Kuru.

Indraprastha mogła być również znana w świecie grecko-rzymskim: uważa się, że wspomina się ją w Geografii Ptolemeusza z II wieku n.e. jako miasto „Indabara”, wywodzące się z formy Prakrit „Indabatta” i prawdopodobnie w okolicach Delhi.

Historia

Budowa

Indyjska legenda według Mahabharaty głosi, że miasto to zostało zbudowane przez pięciu braci Pandava w leśnej wiosce Khandavprastha. Miasto nazwano tak, ponieważ pałac, który tam zbudowali, został zaprojektowany na wzór pałacu Indry. Zbudowane w latach 1500–800 p.n.e Położenie miasta uważane jest za idealne zgodnie z zasadami Vastu Shastry. Położone na zachodnich brzegach rzeki Yamuny, która płynęła z północy na południe, miasto to otaczały Aravali po zachodniej stronie, która chroniła je przed wrogami.

"Zgodnie z zarządzeniem Dhrtarany Dharmaputra, pretendent do połowy królestwa, udał się ze swoimi braćmi do lasu Khavavrastrastha. Śri Kryszna stał przy nich. Wielcy mędrcy, tacy jak Vyasa, pomogli im. Tam, w lesie, zbudowali miasto o nazwie Indraprastha, tak piękne jak Indraloka." (Mahābhārata Sabha Parva, rozdział 211).

Wspomina się, że król Yudhishtra, najstarszy Pandava, zbudował Nigambodh Ghat i świątynię Nili Chattri.

Rekonstrukcja

Brama Humayun w Starym Forcie Purana Qila w New Dheli

"Kiedyś Agni spłonął las Khāṇḍava. Arjuna uratował Mayę i pięciu innych od ognia. Maya zapytała Arjunę, co powinien zrobić w zamian za uratowanie mu życia. Arjuna odpowiedział, że nie należy oczekiwać żadnej nagrody za uratowanie życia i że, jeśli Maya bardzo chciała zrobić coś w zamian, można to zrobić dla Kṛṣṇy. Następnie Kṛṣṇa poprosił Mayę, aby zbudowała dla Pāavów pałac, najpiękniejszy na świecie w Indraprastha. I odpowiednio, po tym, jak odpowiednio uczczono braminów, Maya oznaczyła ziemię dziesięcioma tysiącami Kiṣkus. Następnie Maja udała się do góry Maināka na zachód od góry Kailasa, gdzie w sadzawce zwanej Bindu zgromadził dużą ilość złota i klejnotów. Stamtąd Maya przyniosła te materiały jako konchę zwaną Devadatta i zbudowała najpiękniejszy pałac na świecie w Indraprastha. W pałacu wykonano wiele pięknych basenów i różnych wzorów z galeriami itp. W szkle. Został zbudowany tak pięknie i w taki sposób, aby na pierwszy rzut oka stworzyć iluzję, że była woda tam, gdzie tak naprawdę nie było wody i odwrotnie. Budowa tego najpiękniejszego modelu architektury zajęła czternaście miesięcy." (Mahābhārata Sabha Parva, rozdziały 1-3).

"Wadżra, syn Aniruddhy z dynastii Jadawów, został panem Indraprastha po czasach Pandavów." (Mahābhārata Mausala Parva, rozdział 7, werset 11).

Według Ain-i-Akbari Abula Fazla fort Pandavas został naprawiony przez Humayuna, który przemianował go na Dinpanah.


Linki zewnętrzne

Sekretne nauki wtajemniczonych mistrzów jogi i tantry z Himalajów

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych jogi i tantry

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu

Portal warsztatów, kursów i obozów medytacji, jogi, tantry, uzdrawiania i rozwoju duchowego