Ketu
Ketu, Ogon Smoka, w dewanagari केतु - dziewiąta planeta w systemie astrologicznym, dźjotisz. Ketu - w mitologii wedyjskiej Ketu to ciało bez głowy należące do demona Rahu. Ketu - w astrologii i astronomii to południowy węzeł księżycowy, Ogon Smoka. W dźjotisz Ketu odpowiada dziewiątej planecie, planecie astralnej, ciemnej, uważanej za sprawcę zaćmień Słońca i Księżyca.
Numerologicznie siódma planeta, siódma wibracja planetarna.
Ketu w astrologii wedyjskiej jest: maleficzny (złoczynny), religijny, sekciarski, dumny, butny, egoistyczny, egocentryczny, tajemniczy, sekretny, okultystyczny, hermafrodyczny (obojniaczy), rezygnacyjny, wyrzekający się, żebraczy, uprawiający żebractwo (pasożytniczy).
Ruch niewidocznej planety Ketu jest zawsze wsteczny. Planeta ta obdarza dźńaną - mądrością oraz duchowym wglądem w rzeczywistość. W swojej astrologicznej naturze podobny jest do Marsa, jednak w przeciwieństwie do niego Ketu jest korzystny. W przełożeniu na zachodnią astrologię Ketu odpowiada za transmisję wpływów energii Neptuna.
Miesiąc smoczy – związany z Ketu i Rahu średni czas w jakim Księżyc przechodzi przez ten sam węzeł zaćmieniowy orbity. Miesiąc smoczy trwa 27 dni 5 godzin 5 minut i 35,9 sekundy.
Mantram neutralizujący negatywne, maleficzne wpływy Ketu i ogona karmicznego:
- Om Ketave Namah! (108x)