Lew
Lew (♌) - od łac. Leo, sanskr. Simha, Sinha – piąty astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisany osobom urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 120° a 150° długości ekliptycznej. Wypada to między 22/23 lipca, a 22/23 sierpnia – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika urodzin. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 24 lipca a 24 sierpnia dla XIX wieku. Znak Lwa przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku, wtedy jest to znak Ascendentu.
Żywiołem Lwa jest ogień, Światłem gwiazdą rządzącą znakiem Lwa jest Słońce. Jakość znaku zodiaku – stała.
Po raz pierwszy znak pojawił się w Mezopotamii już w IV tysiącleciu p.e.ch., zapewne przybył z wedyjskich Indii przez Iran. Według astrologii znak należy do trygonu Ognia i jest domem Słońca. W starożytnym Egipcie, lew był umieszczany na dwóch krańcach znanego świata by pilnował wschodu i zachodu Słońca. Z nim związane były mity o jego zwycięstwie nad Bykiem, oraz zwycięstwie dnia nad nocą, lata nad zimą. Przeważnie postać lwa symbolizowała władzę, niezależność, sprawiedliwość oraz charakteryzowała się przenikliwością i mocą boskiego światła i słowa co wiązało go później z postacią Chrystusa-Sędziego.
Ze znakiem Lwa lub jego postacią już w starożytności wiąże się różne bóstwa (Ra, Ozyrysa, Horusa, Anubisa, Krysznę, Apolla, Heliosa, Moryagupta) oraz postacie (Buddę, Chrystusa, św. Marka, św. Krzysztofa). Z lwem identyfikuje się konstelacje Wielkiego Psa i Małego Psa.
Lew opiekuje się Azją Mniejszą oraz Francją i Rumunią. Wpływ Lwa odczuwany jest w lecie, jako kulminacja lata i wakacji letnich.