Mantra Joga

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mantra Joga (mantrayoga) - ścieżka praktyki z sanskryckimi frazami i dźwiękami danymi przez dewów (anioły, bóstwa, awatarów) dla rozwoju ludzkości. Mantra joga oznacza zjednoczenie przez wibracje dźwięku.

Mantra Joga jest jedną z czterech systemów, metod Maha Jogi praktykowanych w Kali judze dana przez Wielkiego Mistrza Śiwa Jogeśwara (Śiva Yogeśvara) przed tysiącami lat. Pozostałe trzy to: Hatha Joga, Radża Joga i Laja Joga. Mantra Joga jako samodzielny system praktyki jogicznej, realizowany jest w formie ścieżki o szesnastu kolejnych krokach.

Mantra Joga związana jest ze światem NAMA-RUPA, ze światem imion i kształtów, nazw i form. Słowo “mantra” oznacza święte śpiewy, melorecytacje, modlitwy, a także mistyczne słowa takie jak OM – pierwotna mantra w jodze czy HU – fundamentalna wibracja w duchowej szkole sufich.

Słowo Mantra – to “ochrona w dźwięku”, to mówienie i moc słowa mówionego, a także “zaklęcie”. Rdzeń “Man” w słowie “mantra” oznacza dźwięk, a także umysł lub człowiek. Drugi rdzeń w tym złożonym słowie to “Tra”, które znaczy wyzwolenie, także zbawienie oraz wyzbycie. Innym ważnym znaczeniem słowa “Tra” jest ochranianie.


Zobacz: Podstawy praktyki modlitewnej Mantra Jogi


Link zewnętrzny