Matsjendranatha

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stub Ikona.png
Ten artykuł jest aktualnie w czasie w edycji. Aby zapobiec konfliktom prosimy nie edytować strony do czasu usunięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona w historii tego artykułu lub na stronie historii ostatnich zmian naszej wiki. Jeżeli trwałoby to zbyt długo, skontaktuj się z administratorem Dakszanem lub z użytkownikiem o nicku Kundalin. Dziękujemy!

Matsjendranath, także Matsyendranātha, Macchindranāth lub Mīnanātha (sanskryt trl.: मत्स्येन्द्रनाथ , ang.Matsyendranath) – średniowieczny jogin indyjski, urodzony prawdopodobnie na początku X wieku, jeden z 84 mahasiddhów, uważany za historycznego założyciela tradycji Nathsampradaja, a także za autora wczesnych, klasycznych tekstów tej linii przekazu. Był guru innego sławnego jogina, Gorakhnatha. Matsjendranath był świętym i joginem wielu buddyjskich i hinduistycznych tradycji. Jest czczony zarówno przez Buddystów jak i wyznawców Hinduizmu i czasami jest uważany za inkarnację Awalokiteśwara.

Dzieciństwo i młodość

Niewiele wiadomo o pochodzeniu Matsjendranatha. Legendy opisują różne miejsca narodzin tego wielkiego mistrza Jogi. Według Taranatha, średniowiecznego uczonego lamy tybetańskiego żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku, Matsjendra, którego imię tłumaczy się jako władca ryb, miał być rybakiem pochodzącym z Kamarupy. Inne źródła podają, że pochodził z Bengalu. Mniejszość etniczna Newar zamieszkująca dolinę Kathmandu w Nepalu twierdzi, że Matsjendra urodził się w Bungamati w pobliżu Kathmandu.

Legendy

Według legend Matsjendra urodził się pod pechową gwiazdą, przez co jego rodzice wyrzucili go do oceanu. Tam został połknięty przez rybę, we wnętrzu której żył przez wiele lat. Ryba dopłynęła do miejsca w którym Śiwa wykładał tajemnice jogi swojej boskiej małżonce Parwati. Usłyszawszy te nauki Matsjendra rozpoczął sadhanę praktykę jogi we wnętrzu brzucha ryby. Po dwunastu latach praktyki wyłonił się z wnętrza ryby jako oświecony Siddha. Stąd ma pochodzić jego imię "Władca Ryb", lub "Ten, którego Władcą jest Władca Ryb". Inny wariantem tej legendy jest taki, że Matsjendra urodził się jako ryba i dzięki Śiwie został przemieniony w siddhę. Tybetańska wersja tej legendy wspomina rybaka przemienionego w siddhę o imieniu Mina, który został połknięty przez rybę w czasie połowów w Zatoce Bengalskiej. Niektórzy uczeni odnajdują podobieństwa między tą legendą a historią biblijnego Jonasza połkniętego przez wieloryba.