Ryszi

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Riszi)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszi, Riszi, Rishi - w hinduizmie oświecony czy natchniony mędrzec, mistrz mądrości, kategoria istot ludzkich reprezentujących Mądrość Dewów. Kobieta oświecona mądrością nazywana jest Ryszika (Riszika). Wyższy stopień mądrości określany jest tytułem Mahariszi - Wielki Mędrzec.

Ryszich dzieli się na trzy kategorie, stopnie zrozumienia, oświecenia i mądrości:

  • Brahma-Ryszi to po prostu boski, duchowy mędrzec, charyzmatyczny autorytet religijny
  • Radża-Ryszi to król mądrości albo król pośród mędrców, przywódca grupy oświeconych mistrzów, suweren Ryszich
  • Dewa-Ryszi to anielski mędrzec, mistrz-Bóg o najwyższym stopniu realizacji i wiedzy

W każdej epoce istnienia świata, tak zwanej judze istnieje siedmiu głównych, wielkich mędrców. Mahabharata i Śiwa-Purana wymienia imiona takie jak: Marići, Atri, Angiras, Pulaha, Kratu, Pulastja i Wasisztha. W traktacie Śatapatha-Brahmana wymienia się inny zestaw imion: Gotama, Bharadwadźa, Wiśwamitra, Dźanmadagni, Wasisztha, Kaśjapa i Atri. Przyjmuje się, że są to imiona z różnych epok lub wspomina o posiadaniu kilku imion przez każdego z dawnych Mahariszich.

Najbardziej znani współcześnie mędrcy indyjscy to Ramana Mahariszi oraz Maharyszi Mahesz Jogi. Rozpoznawanie istot ludzkich o tytularnym statusie Ryszi odbywa się wedle starodawnych reguł uwzględniających 32 wielkie fizyczne znaki oświeconej mądrości oraz kilkaset innych jakie występują w postaci i jej działalności.

Riszi [czyt. Ryszi] - to w encyklopedycznym skrócie mędrzec; osoba błogosławiona urzeczywistnieniem Boga i darem mądrości Bożej; mistrz mądrości; święty i czysty Duch Boży; boska osoba oczyszczona z głupoty ignorancji, zabobonów, dogmatów, egotyzmu, fanatyzmu, ciemności, fundamentalizmu, ograniczeń rasowych, kastowych, narodowościowych, religijnych, teologicznych i z wszelkich innych postaci ciemnoty i niewiedzy; czysta boska osobowość; wcielona w ludzkie ciało, żywa duchowa i religijna filozofia miłości, harmonii i piękna; esencja wszystkich religii; czysta esencja bez łusek osobowości; odwieczna mądrość wszystkich wiar; czysta mądrość Boża; najstarsza ponad-wyznaniowa szkoła mistyki religijnej, korzeniami wywodząca się nawet z czasów przed Ryszi Dattatreya!