Angiras

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angiras (sanskryt: अंगिरस्) jest wedyjskim ryszim (mędrcem), który wspólnie z mędrcem Atharwanem jest uważany za twórcę (źródło przekazu) większej części czwartej wedy zwanej Atharwawedą. Jest on także wspomniany w trzech pozostałych wedach. Czasami uważa się go za jednego z Siedmiu Wielkich Mędrców, Saptaryszich pierwszej Manwantary, oprócz Marići, Atri, Pulahy, Kratu Pulastji i Waśiszthy.

Jego żoną jest Surūpa a synami są Utatja, Samwartana i Bryhaspati. Jest on Manasaputrą (urodzonym z woli) Pana Brahmy. Inne źródła podają że był on mężem Smrythi, córki Dakszy.

Imię Angirasas jest nadawane ogólnie wielu puranicznym osobom i rzeczom; klasa Pitris, przodków człowieka zgodnie z wedyjskimi tekstami pochodziła prawdopodobnie od mędrca Angirasa. W Rygwedzie do Agni zwraca się czasem jako do Angirasa lub potomka Angirasa (RW 1.1). W Rygwedzie Indra uwalnia krowy z miejsca gdzie były uwięzione bądź przez demona (Wala) lub grupę demonów (Pani) i ofiarowuje je Angirasas (RW 3.31, 10.108 i odnośnik w 8.14). Mandala 6 Rygwedy jest poświęcona rodzinie Angirasasa.

Pan Buddha jest uważany za potomka mędrca Angirasa w wielu buddyjskich tekstach.