Sohbet

Z Himalaya-Wiki

Sohbet, czasem w lokalnych dialektach sobbet lub sorbet, sohrbet - mistyczny dialog, duchowa rozmowa, porada, wykład, komunikacja, lekcja jakiej mistrz suficki, mistrz gnozy, udziela swoim uczniom, także zgromadzenie uczniów zainteresowanych studiowaniem wiedzy tajemnej i doświadczania jej na żywo.

Sufizm wyróżnia trzy etapy praktyki rozwoju duchowego, trzy stopnie wzrostu duszy:

Spotkania adeptów sufizmu poświęcone na sohbet trwają często około dwóch godzin, chociaż formalnie nie ma żadnego limitu czasowego. Spotkanie mistrza i bardzo zaawansowanego ucznia, który jest o krok od zostania mistrzem, często zamienia się w wymianę doświadczenia duchowo-mistycznego, co rodzi wieczystą przyjaźń.

Sohbet to tradycja duchowa, w której serca uczniów oczyszczane są poprzez Słowo Boże, oddech Proroka i obecność żywego Świętego czy świętych. Tradycja ta wywodzi się wprost od Świętego Proroka Muhammada, a także od wszystkich proroków biblijnych i toranicznych (z Tory) jacy kiedykolwiek przybyli na Ziemię. Wszyscy oni przemawiali do ludzkości w przypowieściach i metaforach, nauczając o Bogu i duszy, i prowadząc ludzkie dusze do Boga. Dzielili się z ludźmi z prorockich szkół i bractw duchowych boską wiedzą tajemną (przekazy, przesłania), przykazaniami, regułami i zasadami duchowego życia i uświęcenia.

Suficka silsila - tradycja duchowego przekazu - ofiaruje tysiące metaforycznych i alegorycznych opowieści, które uczniowie muszą nie tylko zapamiętać, ale także zrozumieć na coraz głębszych poziomach. Tradycyjnie zwykle przyjmuje się, że każda mistyczna przypowieść ma siedem poziomów zrozumienia, a rolą mistrzów i przewodników duchowych jest zarówno badanie stopnia zrozumienia uczniów, jak i wskazywanie im wyższego stopnia pojmowania, kiedy nadchodzi na to najwyższy czas, kiedy dusza zaczyna dojrzewać ku kolejnemu etapowi przebudzenia.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce