Triśula

Z Himalaya-Wiki

Triśula (Sanskryt: त्रिशूल triśūla) jest rodzajem tradycyjnego indyjskiego trójzęba, choć jest także znany w Południowo-wschodniej Azji. Jest to zwykle hinduski i buddyjski symbol religijny. W sanskrycie i w pali słowo to znaczy "trzy włócznie". Symbolika triśuli jest wieloraka i bogata. Triśula może być także montowana na lasce zwanej danda. Triśula jest dzierżona przez Boga Śiwa i powiada się, że została ona użyta do odcięcia oryginalnej głowy Ganeśa. Trzy punkty mają rozmaite znaczenia jak również dużo historii z nimi połączonych. Zazwyczaj mówi się, że reprezentują one różne trójnie - stworzenie, podtrzymywanie, zniszczenie, przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, a także trzy Guny lub władzę Śiwy nad trzema światami.

Reprezentuje także ośrodek Adźńa wewnątrz głowy, punkt w którym spotykają się trzy nadis, kanały energii, czyli Ida (po lewej), Pingala (po prawej) i Suszumna (w środku). Suszumna kontynuuje swój bieg wzwyż do siódmej ćakry, podczas gdy dwa pozostałe kanały dochodzą tylko do Adźni. Centralny punkt Triśuli jest z tego powodu dłuższy od dwóch pozostałych, reprezentujących Idę i Pingalę.

Bogini Durga także trzyma triśulę pomiędzy innymi broniami i atrybutami w Swych dłoniach, które otrzymała zarówno od Śiwy jak i Wisznu.