Wiśrawas

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Viśravas)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiśrawas lub Wiśrawa był synem Pulastji i wnukiem Brahmy, Stwórcy, a także potężnym Ryszim opisywanym w pismach wedyjskich. Był doskonałym uczonym i przez tapas uzyskał wielkie jogiczne moce, które przyniosły mu wielkie imię i sławę wśród innych Ryszich. Szczególnie Bharadwadźa był pod tak wielkim wrażeniem jego umiejętności, że oddał mu za żonę swoją córkę Ilawidę, z którą miał syna Kuberę, Pana Bogactw i oryginalnego władcę Lanki.

Wieści o jogicznych mocach Wiśrawasa dotarły do uszu Asury Sumali i jego żony Thataki. Oboje chcieli wzmóc swe własne siły przez zawieranie przymierzy z potężnymi królami i ryszimi (mędrcami). Zdecydowali się oni, że ich córka Kaikeśi będzie dobrą żoną dla Wiśrawy i zaaranżowali spotkanie z ryszim. Wiśrawa zakochał się pięknej Kaikeśi i miał z nią czwórkę dzieci. Najstarszym z nich był Rawana, który w końcu wygnał swojego pół-brata Kuberę z Lanki i uzurpował sobie jego tron. Rawana był także czarnym charakterem nieśmiertelnego eposu, Ramajany.

Oprócz Rawany Wiśrawa był ojcem Wibhiśana, Kumbakarny i córki Sūrpanaki, które były dziećmi Kaikeśi. Według opowieści, gdy Wiśrawa zobaczył jak Rawana potraktował swojego starszego brata - Kuberę, wyrzekł się Kaikeśi i jej dzieci i wrócił do swej pierwszej żony - Ilawidy.