Kama

Z Himalaya-Wiki

Kamadewa w dewanagari कामदेव trl. Kāmadeva, ang. Kamadeva - bóg miłości i erotyzmu w hinduizmie oraz tradycji wedyjskiej. Słowo Kama w skt. oznacza pragnienie, pożądanie - w hinduizmie tak nazywane są wszelkie seksualne i miłosne aspekty ludzkiego życia. Kama w ikonografii ma postać pięknego młodzieńca, uzbrojonego w łuk wykonany z trzciny cukrowej i w strzały z kwiatów. Cięciwę łuku tworzą połączone ze sobą pszczoły. Kamie towarzyszą jego święte zwierzęta: kukułka i papuga. Jego porą roku jest wiosna, a żoną Rati - Bogini Rozkoszy.

Śaiwa purana podaje, że Kamę stworzył bóg Brahma. Według Skanda purany Kama jest bratem Prasuti i synem Szatarupy. Jego żoną jest Rati - córka Prasuti i Dakszy - również stworzonego przez Brahmę. Według niektórych wersji Kama inkarnował się wcześniej jako Pradjumna - syn boga Kryszny i Rukmini.

Najbardziej znany mit o Kamie opisany jest w Kumārasāmbhavam: Kama, aby skłonić boga Śiwa, pogrążonego w medytacji do spłodzenia dziecka z boginią Parwati, wystrzelił w Śiwę strzałę z kwiatów. Jednak Śiwa natychmiast otworzył swoje trzecie oko (adźńa) i jego promieniami spalił Kamę. Światu, pozbawionemu miłości i pożądania, groziła zagłada. Aby temu zapobiec, Śiwa przywrócił Kamę do życia, jednak tylko w postaci bezcielesnej jako myśl podkreślając w ten sposób, że miłość jest stanem umysłu, a nie wyłącznie fizyczną rozkoszą. Festiwal Holi obchodzony zwykle w marcu dwa tygodnie po Mahaśiwaratri ma upamiętniać to legendarne wydarzenie.

Różne imiona boga Kama

  • Ragavrinta (Łodyga namiętności)
  • Ananga (Bezcielesny)
  • Kandarpa Bóg zakochani)
  • Manmatha (Ubijający serca)
  • Manosidż (Powstający z umysłu)
  • Madana (Odurzający)
  • Ratikānta (Pan pór roku)
  • Pushpavān
  • Pushpadhanva (Uzbrojony w kwiecisty łuk)

Kama – jeden z klasycznych, hinduistycznych celów życia Indusa, szczególnie Bramina, tantryka i jogina. Oznacza również zewnętrzne bodźce zmysłów i zanieczyszczenie zmysłowymi bodźcami w umyśle. Kāma jest postrzegana, jako jeden z czterech stadiów życia człowieka, w ciągu Dharma, Artha, Kama, Moksza. Jest niższym szczeblem z trzech ziemskich, w drabinie celów hinduistów, ponieważ nawet zwierzęta pragną fizycznych przyjemności. Innymi dwoma puruszarthami są dharma i artha. Najbardziej cenionym dążeniem jest Moksza, jednak dla jej realizacji potrzeba spełnić pozostałe trzy ziemskie cele.

Kama - w buddyzmie to żądza, która bazuje na silnych pragnieniach przyjemnych odczuć i jest całkowicie samolubna. Ten typ miłości nie przejmuje się kompletnie innymi i dąży jedynie do samozadowolenia. Jeśli nie ma kamy, przeprowadzenie stosunku płciowego jest niemożliwe (tak jak w przypadku arahatów). Kama sprawia, że seks wydaje się atrakcyjny i przybiera na sile, kiedy zmysły nie są strzeżone. Stąd nakaz Buddy przeznaczony dla bhikku, aby powściągać zmysły.