Waruna
Waruna – (sanskryt: varuṇa वरुण Varuńa, Varuna, Waruna), ten który czuwa, ten który waruje, także strażnik znaków i rytuałów; wedyjski bóg wody, nieba i deszczu, władca niebiańskiego oceanu czyli Drogi Mlecznej, a także prawa, porządku i sprawiedliwości czczony w hinduizmie oraz tradycji wedyjskiej. Mistrz magicznych znaków, całkiem możliwe, że termin runa pochodzi od pradawnych wpływów jego kultu w Euro-Azji. Waruna dosiada morskiego stwora, mitycznego Makara - skrzyżowania krokodyla, rekina i smoka. Strażnik wody i kierunku zachodniego.
Bóstwu Waruna poświęcono tysiące hymnów w starożytnej Rygwedzie. Był jednym z najważniejszych bogów okresu wedyjskiego oraz prawedyjskiego w Indiach. Był przedstawiany jako wszechmocny i wszechwiedzący. Odpowiedzialny był za wędrówkę słońca po niebie, rozdzielność dnia i nocy, zachowanie formy przez Ziemię, znał lot każdego ptaka i każdą ludzką myśl. Jego imię oznacza "tego który wszystko przykrywa" i jest powiązane z niebem i wodą. To strażnik siły zwanej Ryta, odpowiedzialnej za istnienie wszystkiego zgodnie ze swym porządkiem.
Rok w cyklu warunowym ma sześć pór roku, po dwa miesiące każda. Cyfra sześć jest magiczną liczbą Waruna oraz Wisznu i Makara (Świętego Krokodyla, Smoka). Waruna jest opiekunem, aniołem szóstego roku w cyklu siedmiolecia. Waruna jest na dworze Boga Wisznu-Śiwa kimś w rodzaju strażnika odwiecznego ładu i porządku przyrody, strażnika praw i zasad kosmosu. Waruna jest kosmicznym sędzią, strażnikiem prawa karmicznego.
W wedyjskich codziennych rytuałach i praktykach do Waruna Dewa kieruje się prośby i błagania o odpuszczenie grzechów, o przebaczenie złych uczynków i wyzwolenie ze skłonności do grzechów. Waruna w Rygwedzie jest przedstawiany jako Mistrz Prawdy, który szczególnie nie cierpi wszelkiego typu kłamców i łgarzy, łapiąc ich i surowo karząc nawet za samą skłonność do łgania czy przekręcania prawdy. Waruna panuje nad Nagami, wężowymi istotami będąc ich straszliwym sędzią.
Waruna wedle nauk wedyjskich na początku był asurem, rodzajem upadłego demona, ale nawrócił się do Boga, odbył pokutę, unicestwił w sobie demoniczną naturę nieboskości i został przez Bóstwo Wisznu przemieniony oraz przyjęty pośród Niebian. W ten sposób Waruńa Dewa symbolizuje zdolność do nawrócenia i pozytywnej przemiany każdej demonicznej istoty, która zapragnie powrócić do Boga.
Waruna jest często wymieniany w parze bóstw razem z anielskim Mitrą - bóstwem przyjaźni, życzliwości, miłosierdzia i miłości. Waruna jest groźnym, sądzącym aspektem wedyjskiej dyady Mitra-Waruna, która uczy, że aby zostać sędzią dla ludu czy społeczności, trzeba być najpierw miłosiernym i przyjacielskim.
Waruna jest jednym z dewów. Jest powiązany z Mitrą, Agni, Somą i walką z demonem Wrytrą. Jednak jego boski aspekt jest silnie zaznaczony. Pokazywano go w złotej zbroi, ujeżdżającego Makarę, wodnego potwora, dzierżącego lasso z węża. Chroni on kosmiczne wody, otwierając niebo by wypuścić deszcz. Jest surowym strażnikiem porządku Sanatana Dharma, stosującym dość drastyczne metody karania tych którzy go naruszają. Dzieli przez to swą pozycję z Jamą, bogiem śmieci, jednak może też zsyłać nieśmiertelność.
Władza Waruny została podważona przez Indrę, wkrótce potem gdy pokonał on demona Wrytrę, smoczego złodzieja kosmicznych wód. Jednakże Waruna jest bóstwem nadrzędnej hierarchii niebian w stosunku do Indra. Jest to odległe echo wydarzeń które miały miejsce w Indiach wraz z domniemanym najazdem czy raczej ekspancją Arjów a także zmiany panteonu bogów. Rola Waruny osłabła razem z wzmocnieniem kultu Śiwy i Wisznu. Jego echem jest bóg Ahura Mazda (Ormuzd) w mitologii zoroastryjskiej.
Pozdrawiamy Bóstwo Varuńa Deva modlitwą różańcową:
- Om Varuńāya Namaḥ! (108x, 1008x)
Bidża (Bija) Mantram Waruna oraz Wisznu, także żywiołu wody to:
- Vaṃ oraz inwokacja Om Varuṇāya Namaḥ!
- Om Vaṃ Waruṅaṃ, Om Vaṃ Waruṅaṃ! Om Vaṃ Varuṇāya Namaḥ!