Balakanda
Bala Kanda (Sanskryt bālakāṇḍa, księga dzieciństwa), jest pierwszą księgą Walmiki Ramajany, która oprócz Mahabharaty jest jednym z dwóch wielkich eposów indyjskich.
Struktura
Księga składa się z 76 sarga, tłumaczonych czasem jako rozdziały lub pieśni sanskryckich wersów.
W skrócie
Bala Kanda zaczyna się od rozmowy ascety Walmiki zadającego pytanie sławnemu mędrcowi Naradzie, czy istnieje na świecie człowiek, który jest prawdziwie cnotliwy. Narada odpowiada, że jest taki ktoś o imieniu Rama. Następnie opisuje w skrócie fizyczną charakterystykę Ramy i w skrócie str eszcza historię Ramajany. Następnie księga opisuje jak Walmiki napisał Ramajanę i przekazał ją Lawie i Kuśi, którzy wkrótce zaczynają śpiewać całą historię i tak zaczyna się cała opowieść:
Sławny Daśaratha, król równie sławnej Ajodhji, nie mógł począć syna ze swymi trzeba żonami, Kausalją, Kaikei ani Sumitrą. Jego doradca Waśisztha podsuwa mu rozwiązanie, aby poprosił mędrca Ryszjaśringa o wykonanie rytuału sprowadzania syna.
Król sprowadza Ryszjaśringa który wykonuje ceremonię. Ceremonia udaje się doskonale.
W międzyczasie bogowie mają problem. Rakszasa (demon) znany jako Rawana stanowił duży kłopot z powodu dary jaki otrzymał od Brahmy, dzięki któremu był niepokonany przez bogów, boskie węże i diabły. Bogowie pytają Narajanę (Wisznu) co mają robić i on decyduje się inkarnować na ziemi jako człowiek - gdy Rawana prosił o dar w swej głupocie zapomniał wspomnieć o ochronie przed człowiekiem. Wisznu inkarnuje się więc jako boska owsianka i zostaje dany Daszaratrze przez czerwoną istotę, która wychodzi z ofiarnego ognia palonego w rytuale Ryszjaśringa. Istota (uważana za Agni, boga Ognia) mówi Daszaratrze, aby dał owsiankę swoim trzem żonom. Daszaratra czyni to i rodzą one czterech synów: Królowa Kausalja rodzi Ramę, Królowa Kaikei Bharatę, a królowa Sumitra bliźniaki: Śatrughnę i Lakszmana. Księga wymienia szczegóły cudownych narodzin Ramy i jego braci Lakszmana, Bharaty i Śatrughny, ich wczesną młodość w Ajodhji i edukację u Ryszi Waśiszthy. Zawiera także opis zabicia demonicy Tataki w lesie przez Ramę, zabicie przez niego demona Subahu i jego hord, które bezcześciły jadźny Wiśwamitry, uwolnienie Ahalji i jego ślub z Sitą.”
Horoskop urodzeniowy Ramy
Jedna z ważnych informacji w tej Księdze jest zawarty w Rozdziale (Sardze) 18, Wersach 8-11
"ततो यज्ञे समाप्ते तु ऋतूनाम् षट् समत्ययुः । ततः च द्वादशे मासे चैत्रे नावमिके तिथौ ॥१-१८-८॥ नक्क्षत्रे अदिति दैवत्ये स्व उच्छ संस्थेषु पंचसु । ग्रहेषु कर्कटे लग्ने वाक्पता इंदुना सह ॥१-१८-९॥ प्रोद्यमाने जगन्नाथम् सर्व लोक नमस्कृतम् । कौसल्या अजनयत् रामम् सर्व लक्षण संयुतम् ॥१-१८-१०॥ विष्णोः अर्धम् महाभागम् पुत्रम् ऐक्ष्वाकु नंदनम् । लोहिताक्षम् महाबाहुम् रक्त ओष्टम् दुंदुभि स्वनम् ॥१-१८-११॥
“Przy zakończeniu rytuału sześć sezonów minęło i wtedy w dwunastym miesiącu, dziewiątego dnia miesiąca Ćaitra (Kwiecień-Maj), gdy bóstwem rządzącej dniem gwiazdy jest Aditi, gdzie gwiazdą rządzącą dniem jest Purnawasu (Nakszatra), gdy zodiak jest w ascendencie i gdy pięć z dziewięciu planet - Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i Wenus są w swych najwyższych pozycjach, gdy Jowisz i Księżyc wschodząc w Raku i gdy dzień się wydłuża, w ten dzień Królowa Kausalja urodziła syna obdarzonego wszystkimi boskimi cechami jak czerwone jak lotos oczy, długie ramiona, różowe usta, głos jak bicie bębna, który narodził się ku radości dynastii Ikszwaku, który jest podziwiany przez wszystkie światy i który jest wspaniałym błogosławieństwem Wisznu o imieniu Rama.”
Ten dzień jest czczony w Indiach jako święto Ramanavami.