Surjawanśa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Słoneczna Dynastia lub inaczej Sūrya-vaṃśa to jedna z najbardziej znaczących dynastii w historii Hinduizmu, wspólnie z "Ćandra-vaṃśa" lub Dynastią Księżycową.

"Surjawanśi" oznacza osobę należącą do tej dynastii. Ten klan należy do najstarszychi największych klanów kszatrijów w Indiach i znano go pod wieloma synonimami takimi jak Aditjawamsha, Mitrawamsha, Arkawamsha, Raviwamsha itd. Był to najzamożniejszy klan w starożytnych Indiach aż do powstania Magadh w 6 wieku p.n.e. Wcześni Surjawansi uważali Słoneczne bóstwo (Surja, Aditja lub Arka) za swą kul-devata (Bóg rodziny) i praktykowali głównie wielbienie słońca.

Założyciel klanu to Wiwaswan lub Waiwaswat Manu, znany także jako Arka-tanaja (अर्क तनय) lub syn Arki (Surji) według opowieści żył od powstania świata. Imię Wiwaswan znaczy dosłownie "mistrz promieni". Jest to Słońce lub Słoneczny Bóg. Pierwszym historycznie ważnym królem tej dynastii był wnuk Wiwaswana - Ikszwaku, stąd dynastię nazywa się również Dynastią Ikszwaku.

Klan słoneczny jest szczególnie związany z Ramą, królem Ajodhji, którego historia znajduje się w Ramajanie. Rama był prawowitym sukcesorem tronu zgodnie z prawem pierworództwa, ale z powodu obietnicy jaką jego ojciec dał swej drugiej żonie, królowej Kaikeji, Rama został wygnany na 14 lat do lasu, a jej własny syn zajął miejsce Ramy. Rama był odsunięty od władzy, jednak syn Kaikeji, Bharata nigdy nie zaakceptował tronu i rządził jako regent do czasu powrotu Ramy z wygnania.

Ostatnim ważnym królem Ajodhji był Brihdbal, który został zabity przez Abhimanju w czasie opisywanej w Mahabharacie bitwie na polu Kurukszetra. Ostatnim rządzącym królem dynastii w Ajodhji był Sumitra w 4 wieku p.n.e., który po wypędzeniu z Ajodhji przez cesarza Mahapadma Nanda z dynastii Nanda, kontynuował królewską linię w Rohtas.

Zgodnie z nakazem Manu, królowie dynastii słonecznej honorowali zasadę pierworództwa. Tylko najstarszy z synów króla mógł kontynuować sukcesję, chyba, że został zdyskwalifikowany przez kapłanów z powodu kalectwa fizycznego lub innych powodów. Młodsi synowie także wydali wielu znanych historycznie Kszatrijów i Waiśjów, którzy nie są włączeni do poniższej listy monarchów. Lista nie zawiera też niektórych prawowitych następców, którzy zostali zdyskwalifikowani przez kapłanów.

Lista Monarchów

Poniższa lista w chronologicznym porządku zawiera nazwiska władców słonecznej dynastii.

 1. Brahma stworzył 10 Pradźapatich z których jednym był Marići.
 2. Kaśjapa to syn Marići i Kali. Kaśjapę uważa się za ojca ludzkości. Jego synowie z Aditi, boginią nieba i córką Pradźapatiego Dakszy są nazywani Aditjami i są to: Aṃśa, Arjaman, Bhaga, Dhūti, Mitra, Pūṣan, Śakra, Savitṛ, Tvaṣṭṛ, Varuṇa, Viṣṇu i Vivasvat lub Vivasvan (Surja).
 3. Vivasvan lub Vaivasvata (Surja) - Bóg Słońce, założyciel klanu. Jego rodzicami byi Kaśjapa, ojciec wszelkiego stworzenia i Aditi. 12 synów Aditi to bóstwa słoneczne, i zarówno Wiwaswan jalk i Aditja oznaczają słońce. Dlatego innym imieniem Wiwaswana jest Surja lub Słońce, stąd też imię "Surjawanśa". Synowie Wiwaswana to Śraddhadewa i Śaniśćar. Rzeka Tapi została nazwana na cześć siostry Wiwaswana o tym samym imieniu.
 4. Manu lub Śraddhadeva Manu albo Waiwaswata Manu - Król całej ludzkości i pierwsza ludzka istota. Manu nazywa się równie Radźan w piśmie Shatapatha Brahmana. Miał on dziewięciu synów: Vena, Dhrishnu, Narishyan, Nabhaga, Ikshvaku, Karusha, Saryati, Prishadhru, Nabhagarishta i jedną córkę Ila, która poślubiła Budhę z Dynastii Księżycowej. Przekazał on panowanie w królestwie najstarszemu synowi kolejnego pokolenia, Ikszwaku, który był właściwie synem brata Manu - Śrāddewa.
 5. Ikszwaku - pierwszy znaczący monarcha tej dynastii, od którego nadano jej kolejną nazwę, Dynastia Ikszwaku.
 6. Vikukshi - Powiada się, że zjadł mięso królika w czasie Śraddhy (rytuałów pogrzebowych) i nazwano go Shasad. (Według niektórych źródeł był on wnukiem Ikszwaku). Jego synem był Kakuthsa lub Purandźaj.
 7. Kakutstha lub Purandźaja - Był dzielnym królem walczącym w Devasur Sangram. Jego oryginalnym imieniem było Pundźaja. Jednak po tym, jak pokonał Asury (demony) siedząc na garbie (kukud) byka, nazwano go Kakuthstha, co oznacza "siedzący na garbie". Po nim dynastię zwano także Kakuthstha.
 8. Anena or Anaranya
 9. Prithu
 10. Vishvagashva
 11. Ardra or Chandra
 12. Yuvanashva I
 13. Shravast - Założył miasto Śrawasti koło Kosali.
 14. Vrihadashva
 15. Kuvalashva - Zabił Rakszasę o imieniu Dhundh. Mówi się, że region Dhundhar i rzeka Dhund są nazwane po Dhund. 18 synów Kuwalaśwy zginęło w bitwie z Dhund. Po tym Kuwalaśwa nazywany był "Dhundhumara".
 16. Dridhashva
 17. Pramod
 18. Haryashva I
 19. Nikumbh
 20. Santashva
 21. Krishasva
 22. Prasenjit I - Jego córka Renuka poślubiła mędrca Dźamadagni. Była matką Paraśuramy
 23. Yuvanashva II - Poślubił Gori, córkę króla Matināra z Dynastii Księżycowej.
 24. Mandhata - Stał się sławnym i nazywany był królem Ćakrawartinem (idealnym, uniwersalnym władcą). Pokonał większość innych królów takmtego czasu. Ożenił się z Bindumati, córką króla Ćandravanśi (Dynastii Księżycowej)
 25. Purukutsa - Wykonał rytuał ofiarowania konia - Aśwamedha Jadźńę. Poślubił Nagkanya "Narmada". Pomóg Nagom w ich wojnie przeciw Gandharwom.
 26. Traddasyu
 27. Sambhoot
 28. Anaranya II
 29. Trashdashva
 30. Haryashva II
 31. Vasuman
 32. Tridhanva
 33. Tryyaruna
 34. Satyavrata lub Trishanku - Jego oryginalnym imieniem było Satjawarta, ale popełnił trzy ("tri") grzechy i stąd jego imię Triśanku. Pierwszy grzech, gdy był księciem, źle się zachował i został tymczasowo wygnany z królestwa. Drugim jego grzechem było zabicie mlekodajnej krowy swego wychowawcy, Waśiszty. Trzecim jego grzechem było zjedzenie niepoświęconego mięsa swej zdobyczy. Triśanku pragnął także ascencji do nieba w swym śmiertelnym ciele. Po tym, gdy Waśiszta odmówił mu spełnienia tego życzenia jako niezgodnego z naturą, rywal Waśiszty, mędrzec Wiśwamitra stworzył dla króla inne niebo zwane "Niebem Triśanku". Jego synami byli Dhundumara i Hariśćandra, urodzeni z księżniczki Satjarakszy pochodzącej z królestwa Kajkaja.
 35. Hariśćandra - był znany ze swej uczciwości, prawdomówności i oddania obowiązkom lub Dharmie.
 36. Rohitashva - Był synem Hariśćandry. Założył miasto Rohtas Garh w regionie Rohas, Bihar i Rohtak.
 37. Harit
 38. Chanchu
 39. Vijay
 40. Ruruk
 41. Vrika
 42. Bahu lub Asit - Został zaatakowany i pokonany przez inny klan Kszatrijów. Po tym zdarzeniu opuścił Ajodhję i udał się w Himalaje by prowadzić, wraz ze swymi królowymi, ascetyczne życie. W tym czasie królowa Jadawi była brzemienna nosząc Sagarę.
 43. Sagara - Odbił Ajodhję z rąk Kszatrijów Haihaja i Taldźanghi. Potem chciał przeprowadzić rytuał ofiarowania konia, Aszwamedha Jadźńa. Jednak ofiarny koń został skradziony przez boga Indrę na południowo-wschodnich brzegach oceanu, który w tym czasie był pustym łożyskiem bez wody. Przynajmniej sześćdziesięciu synów Sagary zginęło usiłując odzyskać konia, powodując także wielkie zniszczenia przez swe lekkomyślne poszukiwania. Puraniczne legendy mówią, że jego synów było 60 tysięcy.
 44. Asmanja - Syn Sagary który przeżył nie został królem z powodu swego złego postępku.
 45. Anshuman - Był wnukiem Sagary i jego sukcesorem. Odbył pokutę usiłując przywrócić świętą rzekę Ganges na ziemię, tak aby mogła zmyć grzechy jego przodków.
 46. Dileepa I - Także próbował przywrócić Ganges na ziemię, jednak również bezowocnie.
 47. Bhagiratha - Prawnuk Sagary po intensywnych pokutach udało mu się sprowadzić Gangę spowrotem z niebios. Gdy spłynęła na ziemię dusze jego przodków zostały odkupione, a ocean znów się napełnił. Ganga nosi także nazwę "Bhagirathi" na cześć jego czynu.
 48. Shrut
 49. Nabhag
 50. Ambarish - Według buddyjskich legend pojechał do pustelni aby żyć w wyrzeczeniu, jednak po społecznym larum musiał wrócić na tron i rządził przez pewien czas.
 51. Sindhu Dweep
 52. Pratayu
 53. Shrutuparna
 54. Sarvakama
 55. Sudaas
 56. Saudas lub Mitrasah - Wykonał Aśwamedha Jadźńa, ale gdy rytuały dobiegały końca, Rakszasa oszukał go i podał ludzkie mięso braminom, włączając w to Ryszi Wasisztę. Został przeklęty przez Braminów. Chciał ich przekląć w odwecie, jednak jego żona powstrzymała go przed tym. Spędził dwanaście lat na wygnaniu w lesie.
 57. Sarvakama II
 58. Ananaranya III
 59. Nighna
 60. Raghu I
 61. Duliduh
 62. Khatwang Dilipa
 63. Raghu II lub Dirghbahu - był sławnym królem, który pobił większą część Indii. Wielka powieść epicka Raghuwamsa opisuje jego zwycięstwa. Po jego panowaniu słoneczna dynastia była znana także jako dynastia Raghu.
 64. Aja
 65. Dasaratha
 66. Rama - jest uważany za siódmą Awatarę Wisznu. Wielu Hindusów dodaje jego imię do swego imienia lub nazwiska. Historia Ramy zanim został królem Ajodhji została opisana w Ramajanie. Po przejęciu tronu wykonał Aśwamedha Jadźńę. jego młodszy brat Bharata pokonał kraj Gandhara i tam się osiedlił wraz ze swymi dwoma synami, Takśą i Puszkalem, którzy założyli miasta Takśaśila i Puszkalawati, znane obecnie jako Taxila i Peszawar. Trzeci brat Ramy, Lakszmana założył Lakszmanpur znany obecnie jako Lucknow, a jego najmłodszy brat, bliźniak Lakszmana - Śatrughna dostał miasto Madhura, które obecnie nazywa się Mathura.
 67. Lava i Kuśa - Byli oni bliźniakami, synami Ramy i Sity. Lawa rządził południową Kosalą a Kuśa północną Kosalą (w tym Ajodhją). Kuśa poślubił "Nagkanya" lub "Kumuddhati", siostrę Kumudy. Po Kuśi następujący królowie słonecznej dynastii rządzili Ajodhją:
 68. Atithi
 69. Nishadh
 70. Nal
 71. Nabha
 72. Pundarika
 73. Kshemandhava
 74. Dewaneek
 75. Ahinagu, Rup i Ruru
 76. Paripatra
 77. --(nieznane imię)
 78. Bala
 79. Ukta
 80. Vajranabh
 81. Shankh
 82. Vishvashaha
 83. Hiranyanabha
 84. Pusya
 85. Dhruvsandhi
 86. Sudarshan
 87. Agnivarna
 88. Shighraga
 89. Maru
 90. Prasut
 91. Susandhi
 92. Amarsha
 93. Vishrutwan
 94. Vishravbahu
 95. Prasenjit I
 96. Takshaka - założył dynastię Nagawanś
 97. Brihadbal - walczył w bitwie na polu Kurukszetra (Zobacz Mahabharata) po stronie Kaurawów i poległ w walce.
 98. Brahatkshtra
 99. Arukshay
 100. Vatsavyuha
 101. Prativyom
 102. Diwakar
 103. Sahdeva
 104. Vrihadashwa
 105. Bhanuratha
 106. Pratitashwa
 107. Supratika
 108. Marudeva
 109. Sunakshtra
 110. Antariksha
 111. Sushena
 112. Anibhajit
 113. Vrihadbhanu
 114. Dharmi
 115. Kritanjaya
 116. Rananjaya
 117. Sanjay
 118. Prasenjit II - żył w czasach Gautama Buddhy i króla Magadha - Bimbisara. Jego siostra, Koushala Devi poślubiła Bimbisara. Dostała jako posag miasto Kaszi (Varanasi). Po tym, gdy Bimbisar został zamordowany przez własnego syna - Adźatszatru, Prasendźit rozpoczął z nim serię wojen. Szanował on też Gautama Buddhę, który także był Kszatriją ze słonecznej dynastii. W buddyjskiej literaturze jest wymieniany jako "Pasenadi".
 119. Kshudrak
 120. Kulak
 121. Surath
 122. Sumitra - Był ostatnim królem Ajodhji ze słonecznej dynastii. W czwartym wieku p.n.e. cesarz Mahapadma Nanda z Dynastii Nanda zmusił Sumitrę do opuszczenia Ajodhji. Udał się do Rohtas ze swymi synami. Jego syn Kurma został władcą Rohtas.