Durwasa

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Durwasa (sanskryt: दुर्वास , ang: Durvasa) jest w Hinduizmie starożytnym mędrcem, synem Atri i Anasuji. Uważa się go za inkarnację Śiwy. Uważa się, że jest to jedyny ryszi, którego zasługa (pokuta) wzrasta gdy kogoś przeklnie.

i klątwy które rzucił w swym gniewie (znanym jak Shapa) zrujnowały wiele żyć. Stąd też dokądkolwiek się udał zawsze otrzymywał wielką cześć tak od ludzi jak i od bogów. Na przykład w Abigjāna Śakuntala napisanej przez Kalidasę, przeklina dziewicę Śakuntalę że jej miłość o niej zapomni. To się spełniło.

Spotkanie z Ambarish

Konfrontacja mędrca Durwasa z Ambariśem jest bardzo sławną historią w Bhagawata Puranie. Ambariś był wielkim wielbicielem Wisznu oddanym szczerze prawdzie. Wykonał Jadźńę z tak wielkim oddaniem duchowym, że Pan Narajan był tak zadowolony, że pobłogosławił go Sudarśana Ćakrą (Sudarśana znaczy "dobra wizja"), która zamanifestowała się jako krąg prosperity, pokój i bezpieczeństwo dla jego królestwa. Pewnego razu Ambariśa wykonał Dwadaśi Wrathę, która wymaga tego, by król zaczął post w Ekadaśi, a przerwał go na początku Dwadaśi i nakarmił wtedy wszystkich ludzi. Gdy chwila przerwania postu zbliżała się, potężny mędrzec Durwadasa przybył do królestwa i został przyjęty z wszelkimi honorami przez Ambariśa. Durwadasa zgodził się na zaproszenie króla, by być jego gościem honorowym i popprosił króla aby zaczekał aż zakończy swą kąpiel w rzece i wróci. Gdy nadszedł pomyślny moment przerwania przez króla postu i wypełnienia ślubu wratha, Durwasa się nie pojawił. Zgodnie z radą mędrca Waśiszthy król przerwał post biorąc liść Tulasi z wodą, a następnie czekał na przybycie Durwasy, aby ofiarować mu pokarm.

Durwasa poczuł, że Ambariśa zrywając post naruszył cześć gościa, zanim on czyli gość przyjął swój posiłek i w swym gniewie stworzył z kosmyka swych włosów demona, aby zabił Ambariśa. Sudarśana Pana Narajany zainterweniowała, zniszczyła demona i zaczęła ścigać samego Durwasę. Durwasa udał się do Brahmy i Śiwy po ochronę. Oboje przyznali się przed nim do swej niemożności pomocy mu. Udał się do samego Pana Narajana, który wyznał również, że nic nie może zrobić, gdyż związany przez zupełnie czyste oddanie Ambariśa i zasugerował, aby mędrzec szukał przebaczenia u samego króla. Durwasa udał się do Ambariśa, który pomodlił się do Pana Wisznu o odwołanie Sudarśana Ćakry i ocalenie Durwasa.

Inna jednak historia jest przedstawiona w Śiwa Puranie. Ambariś skończył swą wrathę przed przygotowaniem pokarmu dla Durwasa i tym go obraził, tak więc Durwasa zdecydował się go zabić. Sudarśana pojawiła się aby chronić Ambariśa, jednak widząc, że Durwasa jest najwyższym Bogiem Śiwą, zatrzymała się. Wtedy za pomocą Nandi powiedział Ambariśi, że powinien błagać Durwasa o przebaczenie ponieważ jest on samym Śiwą i jest tam aby go przetestować. Nie powinien oblać tego testu. Widząc, że Ambariś modlił się do Durwasa, pobłogosławił go.