Gautama Maharyszi

Z Himalaya-Wiki
(Przekierowano z Maharyszi Gautama)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maharyszi Gautama (Hindi: गौतम महर्षि) lub Gotama jest jednym z Saptaryszich (Siedmiu Wielkich Mędrców Ryszich) obecnej, siódmej Manwantary. Był on jednym z Maharyszich z czasów wedyjskich, o którym wiadomo, że odkrył Mantry -- 'Mantra-drashtā' w sanskrycie. Rig Veda zawiera wiele hymnów ku czci jego imienia. Był on synem Rahugana należącego do linii Angiras. W Devi Bhagawatam można przeczytać, że nazwa rzeki Godavardi jest związana z Gautamą. Miał on dwóch synów o imieniach Vamadeva i Nodhas, którzy także odkryli Mantry. W Sama Wedzie jest hymn o nazwie Bhadra, który także jest przypisywany Maharyszi Gautama.

Życiorys

Jego żoną jest Ahalya czyli 'córka zrodzona z umysłu' (w sanskrycie: manasa putri) Stwórcy Brahmy. W Puranach znajduje się opowieść o tym, jak Gautama zwyciężył rękę Ahalya poprzez okrążenie świętej krowy po to aby spełnić zastrzeżenie Brahmy, że ktokolwiek pierwszy okrąży całą Ziemię uzyska dłoń Ahalji.'Główny kapłan' (sanskr. Purohita) króla Dźanaki z Mithili o imieniu Shatananda był synem Gautamy i Ahalji. O sześćdziesięcioletniej pokucie Gautamy wspomina Shanti Parva (Księga Pokoju) w Mahabharacie. Narada purana opisuje historię dwunastoletniego głodu w czasie którego Gautama żywił wszystkich Ryszich i ich ocalił.

Gautama był jednym ze sławnych siedmiu ryszich znanych jako Saptaryszi. Był prekursorem Gautama Gotra (linii Gautama). Był synem Rahugana.

Synowie Gautamy to Vamadeva i Nodha. Czwarta księga Rygwedy jest o rodzinie Gautamy i Vamadevy.

Legendy

Przyjście Pana Śiwa w Tryambakeśwar, gdzie znajduje się świątynia z Dźjotirlingą, nastąpiło dzięki Gautamie. Brahmānda-purana wspomina, że Gautama jest twórcą jednej z podfilii Rānāyani, która (oprócz Kauthumi i Dźajminiji) jest jedną z trzech filii Samawedy. Niektórzy sławni uczniowie Gautamy to Prāczina-jogja, Szandilja, Gārgja i Bharadwadźa.

Według Ramajany Ryszi Gautama poszedł pewnego razu wziąć kąpiel w Gangesie o poranku. Król dewów, Indra, był zafascynowany żoną Gautamy, Ahalją. Indra przybrał formę Gautamy i uwiódł jego żonę. W czasie ucieczki został złapany przez Ryszi Gautamę, który wracał po kąpieli do Aśramu. Gautama przeklął Ahalję i Indrę za ten czyn. Ahalja zmieniła się w kamień, a na ciele Indry pojawiło się tysiąc kobiecych genitaliów (Sahasrayoni). Później, litując się nad obojgiem, Gautama zamienił oba przekleństwa w dary. Kobiece genitalia Indry (yoni) zmieniły się w oczy i odtąd jest on znany jako Sahasrāksza. Ahalja zaś miała zostać przywrócona do formy ludzkiej przez dotknięcie stóp Pana Ramy i ponownie miała się z nim zjednoczyć.

Autor najwcześniejszej Dharma-sutry

Gautama był także autorem Gautama Dharma sutry. Jest to w rzeczywistości najwcześniejsza z sutr. Zawiera 28 rozdziałów i 1000 aforyzmów. Zawiera w sobie opis prawie każdego aspektu zasad hinduskiej Dharmy - włączając w to zasady dla czterech Aśramów, czterdzieści sanskāra, cztery warny, królewskie obowiązki, kary za rozmaity przewinienia, grzebanie zmarłych, przepisy dotyczące spożywania pokarmów, dharmę kobiet, zasady Prājasćitta (pokuty za grzechy) i zasady przekazywania spadków. W tym sensie Gautama Dharma Shastra może być uważana za najstarszą księgę prawa na świecie.

Akṣapāda Gotama, założyciel szkoły filozoficznej z 'Njaja' (logiki) z drugiego wieku nie powinien być mylony z Gautamą Maharyszim.