Agni Joga
Agni Joga, Agnijoga; ang. Agni Yogah lub Agniyoga - zwana także "Drogą Żywej Etyki"; to nauka filozoficzno-etyczna dana około 9 tysięcy lat temu (7 tysięcy p.e.ch.) przez Mahatma, Króla Himalajów (Himaćala Radźa), dziś najczęściej zwanego Mistrzem Morya Gupta, rozpowszechniona na początku XX wieku przez Helenę I. Roerich oraz malarza Mikołaja K. Roericha. Jest to nauka o ogniu duchowym (stąd nazwa, Agni - w sanskrycie Ogień), który jest postrzegany jako źródło wszystkich materialnych i duchowych form i zjawisk we wszechświecie, jako wyższa Energia Psychiczna, Daiwa Prana. Oczywiście jest to Energia Stworzenia lub Duch Święty, w ślad za Biblią określany jako "Ogień Oczyszczenia".
Agni Joga jest w przekazie Heleny i Mikołaja Roerich alternatywną nazwą dla Tantra Jogi oraz szczegółnie dla Kundalini Jogi czy tajemnej Krija Jogi, gdzie dokonywane są głębokie metamorfozy duchowe z pomocą uruchamiania Kosmicznych Ogni. Agni Joga skupia się na wszystkich aspektach pracy z Żywiołem Ognia i Ogniem jako Źródłem Światła oraz narzędziem elementalnym służącym oczyszczeniu czy wręcz wypaleniu skalań moralnych, zarówno behawioralnych, emocjonalnych jak i mentalnych. Agni Joga jest w zasadzie formą praktykowania Kundalini Jogi, która jest zaawansowaną formą czterostopniowej Hatha Jogi i Krija Jogi, stanowiąc tak zwany trzeci poziom wtajemniczenia.
Agni Joga (ang. Agni Yoga lub Agniyoga) zawiera wiele metod i praktyk, którymi mogą zainteresować się osoby próbujące rozwoju sił psychicznych i paranormalnych, należy jednak pamiętać, że praktyka wymaga znalezienia Guru (Żyjącego Mistrza Przewodnika) i podjęcia pracy metodami inicjacyjnymi, jak zresztą wszystkie bez wyjątku autentyczne metody autentycznej Jogi oraz Tantry. Dzieła Żywej Etyki, książki z naukami Agni Jogi są doskonałą lekturą dla środowisk zajmujących się rozwojem sił paranormalnych, psychotroników i badaczy zjawisk Psi. Zresztą wiele klubów radiestezyjnych, paranormalnych i psychotronicznych na świecie bazuje na naukach Agni Jogi. Książki z naukami Agni Jogi mogą być z powodzeniem używane jako podręczniki w nowoczesnych szkołach i studiach psychotroniki, filozofii wieczystej oraz medycyny naturalnej.
Wspólnota adeptów (Sangha, Morya Sangham) praktykujących nauki Agni Jogi w codziennym życiu nazywana jest Maitreya Sangha, co dosłownie oznacza "Wspólnotę Przyjaciół" lub także Wspólnotę "Dzieci Mitry", co pokazuje nawiązanie do starożytnych misteriów mitraickich z Indii i Persji (Iranu). Pojęcie to powszechnie odnoszone jest do imienia przyszłego Buddha Maitreja, jednak w tej nazwie powinno być rozumiane jako przymiotnik określający charakter Wspólnoty (Sat-Sangham). Helena Roerich przekazuje słowa linii przekazu Mahatma El Morya, że "WSPÓLNOTA" (Sangha) to grupa ludzi żyjących w Przyjaźni (Życzliwości, Sympatii, Lojalności i Wierności), zatem nie ma Wspólnoty Uczniów Duchowych, jeśli nie ma Przyjaźni. Słowo Maitreya to ludzie żyjący w głębokiej, życzliwej przyjaźni, a dopiero potem buddyjskie imię Kalkina, czyli nadchodzącego, przyszłego Zbawiciela, Awatara. W hindhuiźmie Kalki czy Kalkin, w buddyzmie Maitreya, w Zoroastryzmie Saoszjant, w judaizmie Mesjasz, w islamie Mahdi, a w chrześcijaństwie Chrystus Adwentu, czyli tak czy owak przyszły zbawiciel, awatar i prorok. Każda religia zawiera to imię, acz w Tybecie najczęściej używa się Maitreya.
Termin Agni Joga (ang. Agni Yoga lub Agniyoga) oznacza „Połączenie z Boskim Ogniem”, "Zjednoczenie Ogniowe" lub „Ścieżkę do Połączenia z Boskim Ogniem”. Sympatycy Agni Jogi wierzą, że nauki zostały przekazane im i ich towarzyszom przez Mistrza Morya, El Moryah lub Mauryah. Agni Joga jest ścieżką praktyki w życiu codziennym, co oznacza codzienną sadhanę oraz wcielanie zasad ezoterycznych Jogi w codzienność. Jest to joga ognistej energii, świadomości, odpowiedzialnego, ukierunkowanego myślenia, a Ogień występuje w tradycji wedyjskiej na trzy sposoby: jako Płomień na ziemi, jako Słońce na niebie i jako Wadźra Indry czyli Błyskawica w niebiosach. Agni Joga naucza, że ewolucja świadomości planetarnej jest pilną koniecznością i że dzięki indywidualnym wysiłkom jest osiągalnym dążeniem ludzkości. Agni Joga jest syntezą wszystkich rodzajów jogi, w tym jogi żywiołów. We wszystkich starożytnych pismach hinduskich przepowiadano nadejście Epoki Ognia. Agni - Ogień, który w różnym stopniu stanowi serce, hridayam, wszystkich linii tradycyjnej jogi, nasyci atmosferę naszej planety, a wszystkie gałęzie jogi połączą się w ognistą syntezę. Agni Joga to chrzest ogniem znany z tradycji gnozy, kabały i mistyki chrześcijańskiej. Najbardziej znaczącymi cechami Agni Jogi są kosmizm i uniwersalizm. Wyrażają się one w interpretacji wszelkich zjawisk ludzkiej egzystencji z punktu widzenia ich kosmicznego znaczenia i powiązania z bytem wszechświata czy Ducha Wszechświata znanym jako Brahman. Agni Joga odegrała znaczącą rolę w przekazywaniu wiedzy o religiach azjatyckich do świata zachodniego. Living Ethics, Żywa Etyka, cieszy się międzynarodowym uznaniem i tysiącami zwolenników. Idee Nauki Życia oraz Agni Jogi wywarły wpływ na inne ruchy i filozofie ezoteryczne. Termin Agni Joga oznacza w sanskrycie „połączenie się z Ogniem”.
Agni (sanskryt: अग्नि) jest „bóstwem Ognia” według wedyjskiej tradycji i wschodniej etyki życia, które oznacza nieśmiertelność i jest symbolem życia, ognia życia. Agni jest jednym z najwyższych i najwazniejszych bóstw Rygwedy oraz całej Wedy. W Agni Jodze jest to twórczy Ogień wszechświata, źródło „Ognia Przestrzeni”; oraz „energia psychiczna”, siły ludzkiego umysłu i serca, szczególnie te przejawiające się w przyjaźni i miłości, a także w myśleniu i kreatywności. W oryginalnym micie występującym w wielu kulturach indoeuropejskich Agni jest istotą przypominającą ptaka, która przynosi ludzkości ogień od wielkich bóstw nieba. Alternatywnie, ten posłaniec niebiański przynosi eliksir nieśmiertelności z Nieba na Ziemię. We wczesnej literaturze wedyjskiej Agni kojarzy się przede wszystkim z Ogniem jako bóstwem światła niebiańskiego i duchowego oświecenia, odzwierciedlającym pierwotne moce pochłaniania, przekształcania i przekazywania. Joga to grupa praktyk lub dyscyplin duchowych, umysłowych i fizycznych, grupa sadhan i abhjas, które wywodzą się ze starożytnych Indii. Termin joga został zastosowany do różnych praktyk i metod. W braminizmie i hinduizmie są to zwykle Jnana Joga (Dźńana), Bhakti Joga, Karma Joga, Laja Joga i Hatha Joga. Termin Rāja Yoga, w spolszczeniu Radźa Joga, pierwotnie odnosił się często do ostatecznego celu jogi, którym jest Samadhi, zatem jest to joga urzeczywistnienia Boga.
Modlitwy i Praktyki Duchowe Agni Jogi
Boże mego Ducha, nie opuszczaj Wędrowca! Z Tobą nie lękam się mej niewiedzy, a zjawy nie pokazują swych twarzy. Przeprowadź ścieżką, o Błogosławiony. Dotknij mych oczu, abym ujrzał(a) Twą Bramę! (Z.11)
Ty, który dałeś mi głos i tarczę, ześlij Mistrza (Guru) na drogach moich, otwarte jest Serce moje! (Z.215)
Boże, daj siły memu Sercu i Moc ręce mojej, bo jestem Służebnikiem Twoim! W promieniach Twoich zrozumiem wiekuistą Prawdę Bytu. Boże, oddaję Ci moje Serce. Poświęć je w Imię Zbawienia świata! (Z.270)
O Ty, Stworzycielu Świata. Ty - Szczycie Niebieski. Chwało nad Chwały. Wysokości nie przejawiona na Początku - Przejawiona na Końcu. (Z.280)